Ovo su najvažniji dodaci prehrani tijekom zime
Iako smo se odvikli od one prave klasične zime kada smo mogli dobro prepoznati koje je godišnje doba, savjeti za brigu o zdravlju, posebice o prehr...
Među brojnim ljekovitim biljkama, narodna medicina posebno ističe djelotvornost svježe kukuruzne svile, koja sadrži masno i eterično ulje, smolu, gumu, alkaloid koji ima osobinu da steže krvne žile. Ima i klorofil, fosfornu kiselinu i dosta kalija i mangana.
Spremljena u obliku čaja, predstavlja jedan od najjačih prirodnih diuretika. Čaj se sprema tako što se žličica svile prelije vrućom vodom, ostavi pet minuta da odstoji, procijedi i pije. Ispijanjem ovog čaja, u toku 24 sata, za nekoliko puta se može povećati količina izlučene mokraće i to bez štetnih posljedica. Ovo je naročito bitno kod bolesti gdje sakupljanje vode ima nepovoljno djelovanje na organizam.
Na ovaj način se organizam oslobađa viška fosfora i bjelančevina, što znatno umanjuje reumatične tegobe, tegobe kod gihta koje su praćene bolovima u zglobovima, a u dobroj mjeri smanjuje i otoke nogu.
Čaj od kukuruzne svile smanjuje i sve grčeve bubrega. Ukoliko se koristi duže vrijeme, rastvara kamenac i izbacuje pijesak iz bubrega. Pomaže i kod bolesti mokraćnih puteva, upale mokraćnog mjehura, odstranjuje umanjeno lučenje mokraće i pomaže kod noćnog mokrenja.
Redovno uzimanje ovog čaja pospješuje cirkulaciju, štiti krv i olakšava rad jetre.
Zbog izraženog diuretskog učinka, čaj od kukuruzne svile pomaže i u skidanju kilograma. Naravno, uz odgovarajuću dijetu i vježbe. Čaj se priprema tako da se jedna žličica dobro osušene kukuruzne svile prelije šalicom vruće, ali ne i proključale vode, ostavi nekoliko minuta i procijedi. A onda se na svaka dva do tri sata uzima po jušna žlica toplog i nezaslađenog čaja. Okus se može popraviti jedino limunom.
Izvor: novosti.rs