Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Ćelavost se teško liječi, ali evo jednog od njezinih uzroka koji se mogu ukloniti!
Najčešći oblik gubitka kose je androgena ćelavost koja se javlja i kod muškaraca i žena. Glavni uzrok je pojačana preosjetljivost korijena dlake na aktivan metabolit muškog spolnog hormona testosterona (dihidrotestosteron) koji koči vlas u njezinom razvoju, štoviše, postupno dovodi do potpunog nestanka vlasi i njezinog korijena. Kod muškaraca ova vrsta gubitka kose dovodi do različitih oblika i stupnjeva ćelavosti, koja se, ovisno o genetskoj predodređenosti, može početi razvijati već nakon 18., odnosno od 20. godine života.
Androgeno opadanje kose može nastati i kod djevojaka i žena, a vrlo često je posljedica neravnoteže spolnih hormona u sklopu sindroma policističnih jajnika (PCOS) koji karakterizira, osim opadanja kose, pojava akni, neuredan menstrualni ciklus i povećana tjelesna težina. Liječenje PCOS-a provodi se timskim radom dermatologa, ginekologa i endokrinologa. Treba učiniti kompletnu ginekološku, endokrinološku i dermatološku obradu. Klinička slika opadanja kose kod djevojaka i žena blaža je nego kod muškaraca i ne govorimo o androgenoj ćelavosti, nego o difuznoj prorijeđenosti kose.
Po učestalosti druga, vrsta opadanja kose je žarišna ćelavost ili alopecia areata. Takva žarišta mogu postojati u većem broju ili se može pojaviti izolirano žarište, ne samo na vlasištu nego i na drugim dijelovima tijela. Ova vrsta gubitka kose posredovana je imunološkim mehanizmima i vrlo često predstavlja reakciju na upalno žarište u organizmu, no može biti povezana i sa stresom.
Sljedeći oblik opadanja kose je difuzno opadanje i prorijeđenost kose kao posljedica nekog štetnog utjecaja na organizam, a od češćih uzroka spominju se metabolički poremećaji, gubitak tjelesne težine, anemija, krvarenja, bolesti štitnjače, hormonski poremećaji, prekid korištenja kontracepcijskih pilula, različiti lijekovi, trovanja, nepravilna prehrana, nedostatak vitamina i elemenata u tragovima i, naravno, psihički stres. Karakterističan je podatak da se pacijenti žale na iznenadno i jako opadanje kose.
Ponekad duboke bakterijske i gljivične infekcije kože vlasišta, kao i neke autoimune bolesti kože kao što su sklerodermija, lupus, sarkoidoza, mogu uzrokovati trajni gubitak korijena kose, što se klinički manifestira pojavom ožiljka na zahvaćenom dijelu. Kako na ovom dijelu vlasišta nema folikula vlasi, jer je zbog upalnog djelovanja uništen, nema ni mogućnosti da vlas ponovno naraste.
Bezazleno i očekivano opadanje vlasi je ono koje se javlja obično u proljeće ili jesen, kao i gubitak vlasi nakon porođaja, odnosno dojenja. Riječ je o fiziološkom opadanju kose uzrokovanom obnavljanjem vlasišta. Treba se zabrinuti ako ovakvo opadanje kose intenziviraju neki drugi faktori. Inače se smatra normalnim ako dnevno opadne do 100 vlasi. Prirodna regeneracija kose je, dakle, normalna i uobičajena pojava. No ako je opadanje kose uzrokovano zdravstvenim tegobama, njihovim izliječenjem i problem s kosom trebao bi se postupno rješavati.
Kod pojačanog opadanja kose poželjno je koristiti i nadomjestke u prehrani koji sadrže biotin i C vitamin, uz korištenje lokalnih pripravaka u obliku ampula ili sprejeva namijenjenih terapiji pojačanog opadanja kose. Takvi pripravci sadrže biljne preparate koji ublažavaju hormonsku aktivnost, koja potiče opadanje kose i ekstrakte biljaka koji stimuliraju vaskularni endotelijalni faktor rasta koji je bitan za rast kose. Osim toga, koriste se i lokalni preparati koji djeluju vazodilatatorno, što znači da šire krvne žile na mjestu gdje se utrljava preparat, dakle na vlasištu, omogućuje bolju cirkulaciju na tom mjestu i bolju prehranu korijena vlasi i okolnog tkiva.
Može li stres potaknuti ćelavost?
Može. Što ste pod većim stresom, to je niža razina testosterona, a manjak testosterona može dovesti do opadanja kose. Vaše tijelo instinktivno tretira stres kao prijetnju opstanku i čini sve kako bi održalo svoju sposobnost uravnoteženja hormona stresa – uključujući hormone kao što je testosteron, što dovodi do gubitka kose. U suštini, vaše tijelo bira opstanak u odnosu na seks.
IZVOR: ESQUIRE | www.adiva.hr