Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Antibakterijski gelovi smanjuju brojnost mikroorganizama na koži. Koriste se kad nema tekuće vode, ali ne mogu zamijeniti pranje ruku.
Sastojak su im i privlačni mirisi, koji daju lažni osjećaj čistoće, te tvari za njegu kože. Njihovo korištenje isušuje kožu zato što sadrže alkohol. Najčešća njegujuća tvar je alkohol glicerol, sastavni dio spojeva koji izgrađuju biološke membrane, a nerijetko i ekstrakt Aloe vere. Glicerol ovlažuje kožu i sprječava isušivanje.
Da bi ovi pripravci bili maksimalno učinkoviti, njihova primjena treba biti isključivo onakva kakva je predviđena deklaracijom. Mnoga istraživanja pokazuju da je vrijeme kod uobičajenog pranja ruku povezano s djelotvornošću tvari koje uništavaju mikroorganizme, a također kod gelova za ruke, vrijeme kontakta i količina primijenjenoga gela važna je za dobar učinak. Svi ovi proizvodi imaju antimikrobno djelovanje. No budući da se razlikuju po sastavu, različita je i njihova biocidna aktivnost, odnosno djelovanje ili učinkovitost.
Gelovima za ruke zajedničko je to da za uporabu ne zahtijevaju vodu nego se nanose izravno na kožu utrljavanjem. Jasno je kako nije riječ o pranju ruku u klasičnom smislu nego samo o smanjenju broja mikroorganizama. Zato su ovi proizvodi pogodni za već “čiste” ruke. Drugim riječima, ne djeluju dovoljno dobro ako ruke nisu dovoljno čiste. Gel se nanosi utrljavanjem i ispod noktiju. Zbog visokog udjela etanola nisu pogodni za oštećenu kožu, no kod zdrave kože ne bi trebali izazvati probleme.
KORISNE NAPOMENE I SAVJETI: