Olakšajte si zimu uz pomoć beauty i wellness navika kojih se drže Skandinavke
Stiglo je mnogima ne baš omiljeno doba godine – hladni zimski mjeseci, temperature koje se bliže nuli, duge noći i kratki dani. Kako biste se u ovo...
Jedan od napitaka s kojim mnogi započinju dan – kava! Uz niz zdravstvenih prednosti koje ima, kava zapravo čini čuda za tijelo, a samim time može pomoći i da smršavite, da poboljšate svoje zdravlje mozga, ali i da dobijete energiju kada vam je potrebna. Jeste li znali da je čak otkriveno da potencijalno pomaže u smanjenju rizika od bolesti srca i dijabetesa.
Ipak, s njezinim konzumiranjem valja biti oprezna. Ako imate problema s crijevima, tjeskobni ste, trudni ili dojite, valjda biti oprezan. Navike vezane uz kavu uključuju stvari poput toga koliko je konzumirate, kada je pijete, koju vrstu pijete i što dodajete u svoju šalicu.
Evo što kažu istraživanja, u kojim slučajevima kava donosi štetne posljedice:
Sve je dobro u granicama normale, međutim, kada je previše tada je štetno i to je činjenica. Jedno istraživanje koje je obuhvatilo 40.000 odraslih primijetilo je da ispijanje više od četiri šalice kave dnevno može imati negativne učinke na nečiji životni vijek. Dakle, kada uzmete u obziru tu količinu na mjesečnoj bazi dolazi se do toga da se radi o velikom broju koja bi mogla imati negativne posljedice u pogledu dugovječnosti.
Istraživanja su pokazala da konzumiranje previše šećera može dovesti do rane smrti. I ne, to nije zbog pretilosti ili debljanja. Umjesto toga, radi se o činjenici da šećer može uzrokovati dehidraciju, što može biti simptom visoke razine šećera u krvi, a ako se ne kontrolira, može povećati rizik od dijabetesa. Razmislite o tome kada ćete sljedeći puta stavljati šećer u svoju kavu, a dovoljno je samo malo upornosti i par dana privikavanja da u potpunosti izbacite korištenje šećera – i vjerujte, vrijedi jer tada više nećete na takvu kavu ni pomisliti!
Vrhnje za kavu također nije pametan izbor, a posebice ako nemate mjeru te stavljate previše. Bolji izbor uvijek je mlijeko, ako je moguće bademovo.
Čini se kontraintuitivno, ali jedna studija koju je objavio časopis Longevity & Healthspan kaže da kofein zapravo može pomoći produžiti životni vijek, poboljšati vaše zdravlje i odgoditi bolesti povezane sa starenjem poput Alzheimerove bolesti. To je zato što kofein može pomoći kod ograničenja prehrane, samo je bitno da pazite koliko kofeina unosite.
Dakle, ne morate skroz maknuti kavu sa svog izbora i piti skroz beskofeinsku, već je samo ključ u malim koracima kojih se morate držati kada je konzumirate.
Pročitajte: Kava prije vježbanja? Popularni trend ima svoje benefite
Pročitajte: Victoria Popova iStock / Getty Images Plus via Getty Images