“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Četverodnevni radni tjedan poboljšao je zdravlje radnika smanjujući im stres, a uz to je smanjio emisije štetnih plinova i koristio djeci, pokazuje pilot-program proveden u Valenciji predstavljen u utorak.
Obalni grad Valencija, treći najveći u Španjolskoj s gotovo 800 000 stanovnika, rasporedio je lokalne praznike tako da padnu na četiri ponedjeljka zaredom, od 10. travnja do 7. svibnja ove godine. U projektu je sudjelovalo 360 000 radnika.
Velik dio sudionika koristio je duže vikende za zdrave navike poput vježbanja, odmaranja i kuhanja domaće hrane, tvrdi neovisni odbor za zdravlje i društvene znanosti koji je ocjenjivao program.
Podaci pokazuju poboljšanje u samoprocjeni zdravlja, manje razine stresa i bolje osjećaje po pitanju umora, sreće, raspoloženja i osobnog zadovoljstva.
Smanjenje uporabe motornih vozila je tijekom četiri ponedjeljka dovelo do poboljšanja kvalitete zraka, a emitirano je i manje dušikovog dioksida, pokazuju gradska mjerenja.
Loša strana programa je ta što su pušači i oni koji piju povećali konzumaciju duhana i alkohola.
Visoki postotak ispitanika rekao je da su više čitali, učili, gledali filmove i bavili se hobijima poput fotografije, glazbe i slikarstva.
Četverodnevni radni tjedan najviše je koristio djeci jer su više vremena provela s roditeljima.
Uslužni i turistički sektor je u tome razdoblju imao više gostiju, no trgovci su zabilježili pad prodaje, a hitne medicinske službe bile su preopterećene jer je više zdravstvenih radnika uzelo slobodno, stoji u izvješću.
Projekt je osmislila gradska lijeva koalicija Compromis, savez progresivnih, zelenih i regionalnih stranaka.
Španjolska socijalistička vlada prošle je godine pokrenula sličan dvogodišnji projekt usredotočen na male i srednje tvrtke diljem zemlje, kako piše index.hr.
Pročitajte: Četiri navike “hustle” kulture koje vas dovode do “sagorijevanja”
Četverodnevni radni tjedan, u kojem zaposlenici rade četiri dana tjedno umjesto tradicionalnih pet, postaje sve popularniji i donosi brojne potencijalne dobrobiti kako zaposlenicima tako i poslodavcima.
Kraći radni tjedan omogućava zaposlenicima više slobodnog vremena za obitelj, hobije i opuštanje. To može smanjiti stres i poboljšati njihovu opću kvalitetu života.
Mnoge studije pokazuju da zaposlenici koji rade manje dana u tjednu često postižu istu ili čak veću produktivnost po satu. Ovaj pristup može potaknuti zaposlenike da budu fokusiraniji i učinkovitiji kako bi se stvari obavile unutar skraćenog radnog vremena.
Smanjenje radnih dana može rezultirati smanjenjem troškova za energiju, opskrbu i održavanje ureda. Ovo može biti korisno za poslodavce i omogućiti uštede u poslovanju.
Kad zaposlenici imaju fleksibilnije radno vrijeme, to obično rezultira zadovoljnijim i motiviranijim osobljem te može poboljšati odnose na radnome mjestu.
Smanjenje broja radnih dana može smanjiti emisiju stakleničkih plinova i doprinijeti održivijem načinu rada.
Hoće li sličan projekt krenuti uskoro i Hrvatskoj, preostaje nam pričekati i vidjeti – mi ga definitivno podržavamo!
Pročitajte: Ukradena pažnja: zašto se više ne možemo koncentrirati?
Foto: Pexels