Kopenhagen nudi garanciju kvalitete života onima koji presele u Dansku
To se zove samopouzdanje! Metropolitansko područje Kopenhagena najavilo je kampanju za "garanciju kvalitete života" u što se mogu učlaniti novoprid...
Još jedan trend koji bi se, vjerujemo, mogao održati
Cirkadijalni ritmovi razlikuju od osobe do osobe, a što kad poslovno radno vrijeme možete upravo tome prilagoditi? Upravo o tome govori novi trend chronoworking.
Nakon mikrofeminizma, četverodnevnog radnog tjedna i brojnih drugih trendova o kojima slušamo i čitamo iz mjeseca u mjesec, drago nam je što je stigao još jedan, koji uistinu podržavamo!
Chronoworking omogućuje zaposlenicima “skrojiti” svoje radne rasporede prema svojim individualnim cirkadijalnim ritmovima umjesto da se pridržavaju tradicionalnog radnog dana od 09:00 do 17:00 ili od 08:00 do 17:00.
Autorica ovog pojam je Ellen Scott, zamjenica digitalne urednice Stylista, kreatorica biltena Working On Purpose i suvoditeljica podcasta Eat, Sleep, Work, Repeat. Ona zapravo govori o tome kako vaš radni dan možete prilagoditi svom prirodnom cirkadijalnom ritmu, tj. s početkom u 07:00 za ranoranioce.
Ona kaže da je previše ljudi prisiljeno raditi protiv svog prirodnog tjelesnog sata, a to šteti ne samo našem blagostanju nego i našoj produktivnosti.
Istraživanja sugeriraju da smo manje produktivni i vjerojatnije je da ćemo pogriješiti na poslu nakon ručka. Kad bismo svoje radno vrijeme povezali s tokovima naše usredotočenosti i energije, bili bismo učinkovitiji, manje iscrpljeni i daleko sretniji na poslu.
Tradicionalno, većina nas slijedi otprilike sličan raspored rada od 09:00 do 17:00 – iako se naši cirkadijalni ritmovi razlikuju od osobe do osobe. Iz neuroznanstvene i biološke perspektive, kronološki rad mogao bi imati smisla.
Ovaj koncept daje prioritet prepoznavanju i poštovanju prirodnih ciklusa porasta i padova energije vašeg tijela, omogućavajući fleksibilniji raspored koji se prilagođava razdobljima najveće učinkovitosti. Usklađivanjem radnih zadataka s tim optimalnim vremenima, pojedinci mogu poticati skladnu sintezu mentalnog, fizičkog i emocionalnog blagostanja, što dovodi do poboljšane produktivnosti i ukupnog zadovoljstva poslom, kako kaže korporativna savjetnica Tawn Williams.
Ona isto naglašava da ovaj obrazac ističe značajnu prednost kronološkog rada: on osnažuje pojedince da introspektiraju i usklade svoje radne rasporede sa svojim prirodnim ritmovima, potičući pojačan osjećaj odgovornosti prema svojim ulogama i rezultatima.
Chronoworking pristup naglašava važnost usklađivanja radnih aktivnosti s prirodnim ritmovima produktivnosti umjesto da svi zaposlenici rade po istim pravilima.
Autorica ovog pojma kaže da obratite pozornost na svoje energetske vrhunce i padove tijekom dana kao prvi korak. Možda ćete primijetiti da imate više energije za određene zadatke u određenim dijelovima dana, a manje u drugima. Razumijevanje svojih prirodnih ritmova može vam pomoći da bolje organizirate svoj radni dan. Na primjer, možete rasporediti manje zahtjevne zadatke za popodne i obaviti važnije i teže poslove kada ste najproduktivniji.
Ako vaš poslodavac ne podržava fleksibilno radno vrijeme, potrudite se prilagoditi ostatak svog radnog vremena kako bi bolje odgovarao vašim unutarnjim ritmovima. Ako ste rani jutarnji tip, možete započeti dan vježbanjem ili radom na manjim projektima prije nego krenete na posao. Ako niste jutarnji tip, nemojte se forsirati. Umjesto toga, stvorite opuštajuću jutarnju rutinu koja će vam pomoći da lakše započnete dan, a zatim planirajte intenzivnije aktivnosti za večernje sate.
Ono što je definitivno velika prednost ovog trenda i zašto se i nama sviđa te ga apsolutno podržavamo jest činjenica da se fokusira na prepoznavanje tih ritmova i omogućavanje zaposlenicima da rade u vremenima onda kad su najspremniji.
Foto: Pexels