Stručnjaci su analizirali dokaze i podatke iz 15 studija provedenih diljem svijeta, a rezultati su pokazali da, unatoč tome što se mogu zaraziti koronavirusom, cjepiva značajno smanjuju rizik od infekcije i teške bolesti, uključujući simptome poput umora. Analiza je također pokazala da necijepljeni koji se zaraze koronavirusom i obole od dugog covida, prođu puno bolje ako se i naknadno cijepe – pokazala je britanska studija UK Health Security Agency, a prenosi BBC.
Dijelovi studija bili su posvećeni učincima cijepljenja prije i poslije infekcije i otkrili su:
– Osobe oboljele od Covida koje su primile dvije doze Pfizera, AstraZenece ili Moderne ili jednu dozu cjepiva Janssen, imaju dvostruko manje šanse razviti simptome dugog Covida koji traju dulje od 28 dana, od osoba koje su primile samo jednu dozu cjepiva ili se nisu uopće cijepile.
– Cjepivo je bilo najučinkovitije protiv dugog Covida kod osoba starijih od 60 godina.
– Kod osoba koje su cijepljene nakon što su već oboljele od dugog Covida, primjećuje se da je cjepivo ublažilo, a ne pogoršalo simptome Covida, bilo odmah ili nakon nekoliko tjedana.
Osobe oboljele od dugog Covida najčešće od simptoma navode umor, kratak dah te bolove u mišićima i zglobovima, a takvi simptomi mogu trajati i dulje od četiri tjedana. Dr. Mary Ramsay, voditeljica odjela za imunizaciju ističe da je cijepljenje najbolji način da se zaštitite od ozbiljnih simptoma kada se zarazite i također pomaže u smanjenju dugotrajnog utjecaja. Za većinu ljudi simptomi dugog Covida su kratkotrajni i nestaju s vremenom. Ali za neke, simptomi mogu biti ozbiljniji i ometati njihov svakodnevni život. Ako imate neobične simptome, osobito dulje od četiri tjedna nakon infekcije , trebali biste razmisliti o kontaktiranju svog liječnika opće prakse.