Rak dojke je uzrok smrti za oko dvadeset i dva posto žena. Stopu preživljavanja određuje dijagnoza i tip raka. Rak dojke može se genetski naslijediti, nastati uslijed neodgovarajućeg stila života ili nekih drugih bolesti. Najvažnije je da znate koji čimbenici mogu dovesti do toga.
1. Rasa i etnička pripadnost
Znanstveno je dokazano da su bijele žene sklonije tome da obole od raka dojki nego Afroamerikanke. Međutim, stopa izliječenja je viša kod bjelkinja.
2. Genetika i obiteljska povijest bolesti
Možete biti genetski predodređeni za obolijevanje od raka dojke ukoliko je ženama iz vaše obitelji već uspostavljena ova dijagnoza. Redovno idite na preglede kako biste se počeli liječiti na vrijeme.
3. Osobna povijest bolesti
Ukoliko ste već imali rak jedne dojke, nažalost, moguće je da će se pojaviti i na drugoj. Zato je jako važna redovita kontrola.
4. Gusto tkivo dojki
Grudi se sastoje od masnog, žljezdanog i fibroznog tkiva. Kada imate više žljezdanog i fibroznog tkiva, a manje masnog, veći je rizik obolijevanja od raka dojke.
5. Menstruacija, debljina i godine
Ukoliko ste menstruaciju dobili rano, a u menopauzu ušli kasno, recimo oko pedesete godine, povećan je rizik nastanka raka dojke. Što se tiče težine, žene koje su se udebljale u zrelim godinama sklonije su obolijevanju od raka od onih koje su debele od djetinjstva.
6. Kontracepcijske pilule
Uzimanje kontracepcijskih pilula također povećava rizik od karcinoma. Međutim, dobra vijest je da se rizik smanji ili nestane čim ih prestanete piti.