
Ako volite čitati, reading retreat je putovanje na koje ćete se htjeti uputiti
Ako vam je torba uvijek puna knjiga, sigurni smo da biste uživali na reading retreat putovanju. Mir, tišina i dobra knjiga - mnogima je upravo ...
Strogi kriteriji koje postavlja EU Direktiva o vodi za kupanje, usvojena 2006., značajno su poboljšali kvalitetu vode diljem Europe
Čak 99,1 posto hrvatskih plaža dobilo je ocjenu “izvrsno” Europske komisije, a to znači samo jedno – Hrvatska je zemlja koja ima najčišću vodu za kupanje u Europi!
Čista voda za plivanje i kupanje nikako nije samo pitanje estetike – to je i ključni aspekt javnog zdravlja i očuvanja okoliša.
Izvješće Europske komisije i Europske agencije za okoliš, koje je istraživalo vode svih 27 država EU-a te Albanije i Švicarske, pokazalo je da 99,1 posto hrvatskih obala ima “izvrsnu” kvalitetu vode – to je 886 od 894 testirana mjesta.
Iako vam se možda to ne čini tako, posebice ako ste sreće da stignete u mjesto gdje more i nije najbistrija, izvješće je pokazalo suprotno.
I rezultati nam itekako mogu ići na ponos jer činjenica je da je kvaliteta vode u kojoj se kupamo itekako bitna stavka, ako ne i najbitnija.
Europska agencija za okoliš (EEA), u suradnji s Europskom komisijom, objavila je svoje najnovije izvješće koje pokriva 22.081 lokaciju u svim državama članicama EU-a, kao i u Albaniji i Švicarskoj.
Zemlje su rangirane na temelju čistoće svojih voda za plivanje koristeći podatke prikupljene u rigoroznim godišnjim procjenama koje prate bakterijske kontaminante kao što su Escherichia coli i crijevni enterokoki.
Proces ocjenjivanja razvrstava vode u četiri kategorije: izvrsne, dobre, dostatne i loše. Izvrsna ocjena pokazuje da voda zadovoljava najviše standarde čistoće i sigurnosti, što je čini idealnom za kupanje i druge rekreativne aktivnosti.
Prema Direktivi o vodama za kupanje (Connecting The Region), vode se ocjenjuju pomoću mikrobioloških podataka kako bi se klasificirale kao loše, dostatne, dobre ili izvrsne.
Drugoplasirani u ovom izvješću bili su Grčka, Cipar i Austrija, a ono je također otkrilo da su europske obalne vode obično čišće od kopnenih voda.
Važno je spomenuti da strogi kriteriji koje postavlja EU Direktiva o vodi za kupanje, usvojena 2006., značajno su poboljšali kvalitetu vode diljem Europe.
Prema posljednjem izvješću, 85% popularnih europskih voda za kupanje postiglo je izvrsnu ocjenu, a 96% zadovoljava barem minimalne standarde kvalitete.
Samo 1,5 % mjesta ocijenjeno je kao loše, što odražava kontinuirane napore da se smanji zagađenje i poboljša kvaliteta vode.
Foto: EyeEm Mobile GmbH, Biletskiy_Evgeniy iStock/Getty Images Plus via Getty Images