Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Ljudsko tijelo je stvarno fascinantan skup bioloških sustava koje često može biti teško razumjeti. Sustav obrambenog mehanizma jedan je od njih. Štiti nas 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, od niza potencijalnih opasnosti.
Gubitak sjećanja – ne možete se nikako sjetiti onog neugodnog doživljaja od prije par godina. I to je obrambeni mehanizam. Do gubitka sjećanja često dolazi nakon jako neugodnih iskustava. Naš mozak doslovno izbriše najgore trenutke iz pamćenja.
Istezanje – ujutro se instiktivno istežemo i protežemo kako bismo pripremili tijelo za fizički teret koji očekujemo tijekom dana. U isto vrijeme, istezanje je dobro za mišiće, obnavlja protok krvi i poboljšava raspoloženje.
Kihanje – obično kišemo kad su nam nosni prolazi puni alergena, prašine, mikroba… Kihanje je način kojim ih izbacujemo iz tijela.
Smežurana koža – bore koje se pojave na koži dlana imaju važnu ulogu. Do njih dolazi kad tijelo osjeti da je povećana količina vlage oko vas i da bi okoliš mogao biti sklizak. Tada se koža na rukama počinje mijenjati na način da vam olakša hvatanje za glatke površine.
Suze – osim što štite sluznicu oka, kad strani objekti dođu u kontakt s njim, suze su i instrument “emocionalne obrane”. Znanstvenici vjeruju da u stresnim situacijama tijelo stvara nov, snažan izvor iritacije, kako bi nam skrenulo pozornost s boli koju trenutačno osjećamo.
Štucanje – kad brzo jedemo, gutamo velike komade hrane ili se jednostavno prejedamo, može doći do viška zraka u grlu – gdje mu nije mjesto i dolazi do iritacije usko povezane s želucom i dijafragmom. Rezultat je štucanje.
Zijevanje – glavna svrha zijevanja je hlađenje mozga nakon “pregrijavanja” ili preopterećenja.
IZVOR: METRO-PORTL.RTL.HR