Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
U današnje vrijeme izrazitih klimatskih promjena, uporaba klima-uređaja nije ničiji hir već je jednostavno neophodno. Kada počne period tropskih, ljetnih vrućina, sasvim je sigurno da će svatko prije uključiti klima-uređaj nego mjesecima trpjeti visoke temperature. Nema razloga da ne klimatizirate prostor u kojem boravi i vaše dijete.
Da dijete ne bi imalo zdravstvenih problema zbog korištenja klima-uređaja, potrebno je poštovati nekoliko važnih principa.
– Provjerite ispravnost klime. Najbolje bi bilo da redovito obavljate preporučene servise prije nego što dođe do problema. Ako osjetite neobičan miris, ili čujete neobičan zvuk motora klima-uređaja, potrebno ga je odmah isključiti i obaviti potrebne popravke.
– Na početku sezone potrebno je očistiti ili zamijeniti filtere na klima-uređaju. Ako su filteri zaprljani, na njima se razmnožavaju bakterije i gljivice, koje se zatim šire po stanu.
– Podesite ugodnu temperaturu. Pravilo je da temperaturna razlika u odnosu na vanjsku sredinu ne bude veća od pet do sedam stupnjeva. Ovo pravilo je teško izvedivo ako je vani 40 stupnjeva. U tom slučaju podesite klima-uređaj na temperaturu koja će svima odgovarati.
– Nemojte s djetetom “naglo” izlaziti iz klimatizirane prostorije. Velika i brza promjena je šok za svaki organizam, pa i za dijete. Ako je izlazak planiran, isključite klima-uređaj petnaestak minuta ranije. Ako ste u žurbi, zadržite se u hodniku makar pet minuta. Isto vrijedi i za ulazak u rashlađenu prostoriju.
– Vodite računa o tome da klima-uređaj ne puše izravno u dijete. Podesite krilca aparata tako da nitko nije izložen izravnom strujanju hladnog zraka.
Izvor: superdete.com