6 destinacija za nesvakidašnji wellness vikend u Sloveniji
Ponekad nam je potrebno tek nekoliko dana provedenih daleko od gužve i svakodnevnih briga kako bismo obnovili energiju i vratili unutarnji balans, ...
Business woman
Iako se pripremala za prijamni ispit na medicinskom fakultetu, dva tjedna prije ispita odluka je pala na dentalnu medicinu. I čini se da nije pogriješila jer danas je Danijela Hajdinjak Prihić na čelu cijenjene ordinacije dentalne medicine La Dental u Bjelovaru, čime se ostvario i njezin san o obiteljskom životu u manjem mjestu.
“Prednosti vođenja vlastite ordinacije jesu samostalnost u odlukama i organizaciji vremena, poput mogućnosti rada s vrhunskim tehnologijama, financiranje specijalističkih magisterija, edukacija, najboljih materijala i odabir tima koji dijeli s vama iste strasti i ciljeve. Vjerujem da je za svakoga tko voli svoj posao pravi užitak raditi nešto što ga ispunjava. Na kraju dana ono što me čini sretnom jesu zadovoljni klijenti, ali i svijest o tome da sam dala sve od sebe. Mane su velike odgovornosti i obveze koje idu uz vođenje vlastitog posla”, otkriva nam na početku razgovora Danijela, uvodeći nas u svoju priču o uspjehu.
Najveći izazov nije bio u profesionalnom smislu, već u onome s čime se nikad nisam susrela na fakultetu dentalne medicine. Primjerice, ekonomski aspekti vođenja vlastitog posla, komunikacija sa zaposlenim djelatnicima i način kako razumjeti želje svakog klijenta i pacijenta do kojih je moguće doći samo pažljivim slušanjem. To je rezultiralo brojnim protokolima u radu kako bih osobnost svake osobe prenijela na njezin osmijeh ili lice.
U trenucima prije pokretanja vlastitog posla, kao djelatnik Doma zdravlja bila sam jako demotivirana. Tada sam pokrenula projekt Superzubarica kao završni rad na magisteriju kvalitete u zdravstvu. Istraživala sam kliničke pokazatelje kvalitete u preventivi u američkom Dental Quality Allianceu te sam, promišljajući o čestim strahovima od stomatologa, napravila pilot-projekt u suradnji s vrtićima. Projekt je uključivao razne preventivne mjere za sprječavanje karijesa i moj rad u odijelu superjunakinje, koje je služilo kako bi odagnalo dječji strah. Rad s djecom u tom razdoblju unio mi je puno veselja u svakodnevicu i podsjetio me na veliku ulogu u društvu koja je na svima nama. Na to razdoblje sam osobito ponosna.
Nakon što sam još na fakultetu oboljela od autoimune bolesti, počela sam se dublje zanimati za određena područja medicine, kao što je regenerativna medicina, holizam, nutricionizam, akupunktura, fitoterapija i slično. Shvatila sam da je pojam zdravlja usko vezan za ljepotu, tako da će nutritivni status biti, vjerujem, nešto o čemu će se tek pričati u budućnosti. Estetika lica tu je samo kao dodatak u načinima kako postići najbolju verziju sebe. Tek kad sam imala dovoljno iskustva i postala svjesna da mogu odraditi najzahtjevnije radove na licu i osmijehu, zakoračila sam u estetiku. Moji najčešći klijenti su osobe od ranih 30-ih do 60-ih godina, koji ne žele invazivne kirurške zahvate, već kontinuirano ulagati u sebe. Ne žele izgledati neprirodno i umjetno, već njegovano, i osjećati se bolje u svojoj koži.
Sve više u radu primjećujem promjenu paradigme. Sve je manje pitanja o cijenama mililitra filera, a sve više o biostimulatorima i kvaliteti kože. I dalje vodeću ulogu ima botoks, a slijede ga razni biostimulatori. Nitko od mojih klijenata ne želi da se vidi da je nešto rađeno na licu. Žene se boje da će izgledati “napumpano” – pogotovo u manjim sredinama, kod osoba zrelih godina postoji velik strah od toga. Temeljna premisa je izgledati prirodno, njegovano i istaknuti individualnu ljepotu svakog pacijenta, a ne stvarati ista lica.
Ako govorimo o dentalnoj medicini, postcovid era donijela je iznimnu informatizaciju i još veći napredak u polju digitalne dentalne medicine. Od CBCT-a, intraoralnih skenera, do ortodontskih, protetskih i implantoloških softvera bilo kojeg proizvođača. Sve je preciznije i dostupno kako bi liječnici dentalne medicine mogli što bolje ispuniti očekivanja pacijenta. To često znači da naš drugi dio posla u obliku planiranja terapije počinje kada zatvorimo vrata ordinacije.
U estetskoj medicini također možemo primijetiti sve veći broj proizvođača i sve širu ponudu. Osim botoksa i filera koji su bili prisutni godinama, danas se susrećemo s novim tehnologijama pomlađivanja poput enzima, peptida, egzosoma, polilaktične kiseline, aminokiselina i slično. Moramo obratiti pozornost i na sve veći ulaz različitih uređaja na tržište i procijeniti njihovu dobrobit. U šumi sve te široke ponude najvažnije i najteže je posvetiti vrijeme edukaciji i donijeti odluku koje preparate koristiti u kojem trenutku i koji su najbolji za moje klijente.
U ovom periodu života vjerojatno me najbolje opisuje izreka: “Što dobivate postizanjem svojih ciljeva nije toliko važno kao što postajete postizanjem svojih ciljeva.” Ja postajem ispunjena i sretna. Vjerujem da će me uvijek inspirirati strast za lijepim i užitak koji osjetim u radu, suze radosnice ili zagrljaj pacijenta na kraju rada. Te stvari su neprocjenjive.
Svatko od nas ima ono nešto što nas čini osobitim. To nešto nedjeljivo je od našeg karaktera i ne može se sakriti. Jeste li sretni ili tužni, samopouzdani ili to niste, umorni ili prštite od inspiracije – iskusan sugovornik će sve to moći pročitati na vašem licu, možda baš sutra na važnom razgovoru za posao. Želite li sakriti razmak između zuba ili ga baš istaknuti ovisi samo o vama i vašem karakteru. Smetaju li vas pjegice na nosu, podočnjaci, male smijalice oko očiju? I neke nesavršenosti mogu ponekad biti dio vašeg karaktera. Naglasak je upravo na individualnosti svakog klijenta, a ne stvaranju istih zategnutih lica.
Savršena ljepota na licu i čeljustima je ono što ponekad ne možemo dobiti bez skalpela. Ovisi o genetici, ali i o prehrambenim navikama i načinu života. Velik sam zagovornik biostimulacije i uređaja koji potiču zatezanje kože bez igala. U stomatologiji protetiku volim odlagati za što kasnije periode u životu pacijenta. Lijepe rezultate možemo dobiti ortodoncijom, bijeljenjem, ljuskicama. Balans je u razmišljanju o budućnosti i što ćemo napraviti pacijentu ako mu već u ranim dvadesetima obrusimo sve zube i je li to zaista prirodna ljepota? Zato je moja vizija biti što poštedniji i poštivati biologiju u estetici.
Moji pacijenti i klijenti su različite dobi i spola. Sve ih vežu iste stvari, a to je želja za boljim izgledom lica. Pacijenti su sve svjesniji koliko donja trećina lica igra dominantnu ulogu u izgledu i stvaranju prvog dojma. Zato su sve popularniji zahvati poput alignera i fiksne ortodoncije, osobito kod starijih od 30 godina. Nove selfie generacije se sve više okreću za svjetskim trendovima i gledaju svoj profil i lice, a ne samo zube. Brojni Instagram profili i influenceri su ti koji definiraju nova pravila igre. Svi žele biti što mlađi i ljepši. Zato im nisu strane i kombinacije maksilofacijalne kirurgije i ortodoncije. Ti su zahvati danas sve poštedniji, s bržim oporavkom, a tome svakako doprinose i brojne slavne ličnosti koje se na njih odlučuju. U ordinaciji često vidim da su Z generacija (1995.-2010.) i milenijalci (1980.-1995.) oni koji će na to lakše pristati, za razliku od generacije X (1980.-1995.) i baby boomersa (1960.-1980.) koji imaju velik strah prema skalpelu. Jedno je sigurno, mlađe generacije su svjesnije koliko je izgled presudan za uspjeh, što pokazuje sve više istraživanja i spremnije su u njega uložiti.
La Dental
Ordinacija dentalne medicine Danijela Hajdinjak Prihić
Vladka Mačeka 21, 43000 Bjelovar
Telefon: 099 1610 900
E-mail: [email protected]
Foto: Tara Pušić