
Konačno miran san – nova noćna krema prepolovljuje nesanicu uzrokovanu atopijskim dermatitisom
U bistrou Superplanty održano je predstavljanje najnovijeg proizvoda iz popularne A-DERMA Exomega linije proizvoda namijenjenih higijeni i njezi su...
Otkrili su ovo podaci nove studije
Nova studija otkrila je da bakterija Lactobacillus pomaže tijelu u upravljanju stresom, potencijalno sprječavajući pojavu stanja mentalnog zdravlja poput depresije i tjeskobe.
Rezultati bi mogli utrti put novim terapijama za liječenje anksioznosti, depresije i drugih stanja mentalnog zdravlja. Stručnjaci kažu da ova otkrića podupiru sve veći broj dokaza o odnosu između crijeva i mozga te utjecaju prehrane na vaše mentalno zdravlje. Međutim, Lactobacillus se ne bi trebao smatrati zamjenom za liječenje mentalnog zdravlja.
Mentalno zdravlje je složeno, ali nova istraživanja pokazuju da bakterija koja se nalazi u fermentiranoj hrani i jogurtu može pomoći u sprječavanju depresije i tjeskobe, kako su otkrili istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Virginiji.
Ovo istraživanje moglo bi dovesti do razvoja novih metoda za liječenje i prevenciju stanja mentalnog zdravlja. Na primjer, u budućnosti bi ljudi koji su u opasnosti od depresije mogli uzimati probiotičke dodatke koji sadrže Lactobacillus.
Uloga Lactobacillusa u potpori mentalnog zdravlja može se pripisati njegovom utjecaju na osovinu crijeva i mozga. Crijeva se često nazivaju “drugim mozgom” zbog dvosmjerne komunikacije između crijeva i središnjeg živčanog sustava, rekao je Sas Parsad.
Kada ga ima u izobilju u crijevima, Lactobacillus modulira ovu komunikaciju, utječući na proizvodnju neurotransmitera poput serotonina i gama-aminomaslačne kiseline (GABA), koji igraju ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja. Štoviše, čini se da Lactobacillus smanjuje upalu u crijevima, za što je Parsad rekao da može neizravno pridonijeti poboljšanju mentalnog zdravlja.
Zdravija prehrana svakako može poboljšati vaše mentalno zdravlje i utjecati na vaš odgovor na stres, ali Lactobacillus nije zamjena za liječenje. Dapače, može ga nadopuniti.
“Ova otkrića mogla bi revolucionirati tretmane mentalnog zdravlja jer sugeriraju da bi uključivanje prehrambenih razloga, uključujući hranu bogatu Lactobacillusom, moglo postati komplementarna strategija za upravljanje stresom, depresijom i tjeskobom”, istaknuo je Parsad.
Parsad je rekao da je ovaj holistički, komplementarni pristup u skladu s nastajućim razumijevanjem da su mentalno i fizičko zdravlje međusobno povezani stoga naglašava važnost dobro uravnotežene prehrane za opću dobrobit.
Ključna riječ je ‘holistički’ i važno je upamtiti da mnoga fizička i emocionalna iskustva mogu doprinijeti pogoršanju mentalnog zdravlja. Na to koliko se psihički dobro osjećamo može utjecati sve, od traume iz djetinjstva ili socijalnog nepovoljnog položaja do genetike, dobi, načina života i još mnogo toga.
Valja prepoznati da je prehrana samo jedan aspekt upravljanja mentalnim zdravljem i da faktori načina života, uključujući redovitu tjelesnu aktivnost, odgovarajući san i tehnike upravljanja stresom također igraju ključnu ulogu.
Pročitajte: Hripavac: detaljan vodič kroz simptome, cijepljenje, testiranje
Foto: Daniel de la Hoz, nensuria iStock / Getty Images Plus via Getty Images
U bistrou Superplanty održano je predstavljanje najnovijeg proizvoda iz popularne A-DERMA Exomega linije proizvoda namijenjenih higijeni i njezi su...
Današnji ubrzani ritam i podugačke to-do liste ostavljaju nam malo prostora da se nečemu zaista posvetimo i stavimo to kao prioritet. Um nam je ras...
Meghan Markle u drugoj epizodi svog novog podcasta "Confessions of a Female Founder" otvoreno je progovorila o teškoj temi - svom iskustvu sa spont...
Ako ste iole prisutni na društvenoj mreži TikTok, sigurni smo da ste naišli na sadržaj sa SkinnyToka. Naizgled se čini da je riječ o bezazlenom wel...