Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Trudnoća se smatra najosjetljivijom fazom u životu jedne žene. Malen, neoprezan korak mogao bi dovesti do razornih posljedica, ostavljajući majku neutješnu. Zbog toga je od iznimne važnosti da žena poduzima potrebne mjere opreza tijekom trudnoće i brine se da pruži potrebnu njegu i prehranu za svoje dijete.
Da bi trudnoća bila sigurna, vi morate unaprijed pripremiti vaše tijelo da prolazi kroz neke promjene, bilo da su to hormonalne, fiziološke ili psihološke promjene. Dakle, ako planirate bebu, važno je da ste sigurni kako imate dovoljno zdrav život kako bi dočekali novi život.
Također je jako važno da budete mirni i strpljivi. Mnoge žene prolaze kroz puno stresa koji negativno utječe na maternicu. Tjelovježba također igra važnu ulogu u održavanju zdravlja vašeg tijela. Evo nekoliko savjeta uz pomoć kojih će vaša trudnoća biti sigurna i pametna.
1. Prenatalni posjet
Pobrinite se da dobijete informacije za sve svoje vitalne organe prije nego što ostanete u drugom stanju. To će vam dati jasnu sliku o tome koje su vaše šanse za trudnoću.
2. Izbjegavajte kontracepcijske pilule
Ako koristite kontracepcijske pilule, morat ćete ih prestati koristiti najmanje 3 mjeseca prije nego što počnete planirati bebu, jer to pomaže pravilnom menstrualnom ciklusu.
3. Počnite piti vitamine
Počnite piti multi-vitaminske dodatke najmanje 3 mjeseca unaprijed. To može povećati vaše šanse za plodnost, a također pomaže da se dijete razvija zdravo tijekom trudnoće.
4. Recite NE alkoholu i pušenju
To bi moglo značiti ozbiljan problem za bebu. Ostavite pušenje i alkohol, jer nikotin može izazvati oštećenja pluća i mozga kod djeteta.
5. Jedite ispravno i dobro
Prehrana bogata zeljem, voćem i povrćem važna je za zdravlje majke i djeteta. Izbjegavajte ananas, papaju i sirove banane.
6. Joga i meditacija
Prenatalna joga i meditacija su vrlo korisni za trudnice jer ublažavaju stres i pomažu u normalnom porodu.
7. Putovanje
Razgovarajte s vašim liječnikom prije putovanja i provjerite smijete li putovati za vrijeme trudnoće. Putovanje avionom je sigurno za većinu trudnica do 36 tjedna. Međutim, ovisno o vašem krvnom tlaku i drugim vitalnim znakovima, ovisi i vaše putovanje.
8. Emocionalna podrška
Ako imate burne emocionalne situacije kod kuće, to može utjecati negativno na vašu bebu. Izuzetno je važno da imate pozitivan stav i okruženje bez stresa kod kuće ili na poslu, jer to može utjecati na težinu djeteta i možete imati prerani porođaj.
9. Tehnike opuštanja
Vježbanje tehnika opuštanja barem jednom dnevno pomaže u normalnom porodu.
10. Budite sretni
Ukoliko ste sretni, vi prenosite dobru vibru za vaše dijete. Pobrinite se da ništa ne utječe na vašu sreću tijekom trudnoće, a vi sami uživajte u blaženstvu i radosti prolazeći kroz najljepšu fazu vašeg života.
Izvor: ljepota.ba