DJECA KOJA SE IGRAJU VANI u prirodi često su zdravija i pametnija

by | 15 lipnja, 2019
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

Zagađena priroda ima sve negativniji utjecaj na ljudsko zdravlje. Kako bi se to zaustavilo, treba mijenjati životne navike i osvijestiti važnost prirode. Ne možemo očekivati zdravije ljude ako okoliš koji nas okružuje i o kojem ovisimo nije zdrav, uravnotežen i funkcionalan, kako tvrdi Howard Frumkin, profesor za Zaštitu okoliša i zdravstvenih studija Sveučilišta u Washingtonu.

“Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), bolesti poput dijabetesa, karcinoma, kardiovaskularnih i plućnih bolesti, te pretilost i mentalni poremećaji nadmašile su broj oboljelih od zaraznih bolesti”, kažu autori.

Uzrok porasta takvih bolesti upravo je rezultat uništavanja prirode, kao i ubrzanog i zapadnjačkog načina života.

“Za zdrav rast i razvoj djece priroda je neophodna. Povezanost djece i prirode ima posebnu vrijednost, kako za njihovo zdravlje i razvoj, tako i za okoliš. Ako se djeca ne povežu s prirodom tijekom odrastanja, za njih će biti jako teško stvoriti osjećaj odgovornosti prema okolišu u odrasloj dobi. Odgoj koji ne uključuje učenje o važnosti čistog i nezagađenog okoliša u budućnosti će dovesti do goreg stanja od onoga u kojemu se nalazimo. Okruženost zelenilom pozitivno utječe na kognitivni i socijalni razvoj djece, ali i na razvoj motorike i koncentracije. Osim toga, bit će kreativniji. Igra u prirodi potiče fizičku aktivnost, a to smanjuje mogućnost kasnijeg obolijevanja od raznih bolesti i poremećaja, kao što su pretilost, kratkovidnost, sklonost stresu i manjak vitamina D, kako tvrde autori.