“No buy 2025.” daleko je najbolji viralni izazov dosad
Nakon što smo godinama na društvenim mrežama svjedočili sadržaju poput golemih haulova s desecima pomodnih odjevnih komada, viralnim kozmetičkim pr...
Rano buđenje mnogima pada izuzetno teško, a s druge strane svi znamo barem jednu osobu koja se redovito budi u zoru i cijeli dan je vesela i raspoložena… pa se pitamo i kako i zašto.
Odgovor je pokušala dati studija u kojoj je sudjelovalo 32.470 žena, a čiji su rezultati objavljeni u stručnom časopisu “Psychiatric Research”.
Rezultat je izuzetno zanimljiv – pokazalo se da ljudi koji se bude u šest sati ili čak ranije imaju 25 posto manji rizik oboljeti od depresije od onih koji su “noćne ptice”.
S rezultatima ove studije slaže se i ugledna australska psihologinja dr. Bailey Bosch.
“Ranim buđenje i ustajanjem dajete sebi priliku da se odmorite od stalnog obavljanja nečega i žurbe te da jednostavno budete. Osiguravate si vrijeme da budete sami sa sobom i da budete u miru, što pruža dugoročno zadovoljstvo.”
Bosch dodaje i kako nije teško, koliko se isprva čini, postati jutarnji tip.
“Svatko može resetirati svoj unutarnji sat i početi se dizati rano. Tijelo će to jako brzo prihvatiti i veseliti se novoj rutini jer mu je rano ustajanje evolucijski prirođeno, odnosno potpuno prirodno. Rano smo se budili donedavna, sve dok nismo izumili struju i svjetlo”, kaže Bosch.