Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Promjene na rožnatim dijelovima prstiju, poput gubitka boje ili stanjivanja, mogu biti znak bolesti jetre, bubrega, pluća, anemije ili dijabetesa.
Slabi i rascvjetani nokti obično su posljedica nedovoljne njege, čestog pranja suđa jakim deterdžentima, ali i prečestog lakiranja i korištenja acetona. Raslojavanje nokta u nekoliko tankih i ispucanih slojeva, što se stručno naziva onychoschisis, može biti i posljedica nedostatka vitamina i minerala u prehrani, kao i hormonalne neuravnoteženosti.
Međutim, ako problem traje duže (nekoliko mjeseci), može biti pokazatelj neke bolesti. Brazde na površini nokta ukazuju na manjak željeza i slabiju apsorpciju vitamina. To može biti pokazatelj općenito lošeg stanja organizma ili problema s bubrezima.
IZOBLIČENI NOKTI upozoravaju na artritis ili razvoj te bolesti.
VODORAVNE BRAZDE znak su fizičkog ii psihičkog stresa, ali i nedostatka minerala i vitamina.
BLIJEDI NOKTI obično se povezuju sa starenjem, ali mogu biti i signal da se razvila neka ozbiljna bolest (anemija, dijabetes, bolest jetre i srčanožilnog sustava, neuhranjenosti…)
BIJELI NOKTI s tamnijim rubovima mogu ukazivati na probleme s jetrom.
ŽUTI NOKTI karakteristični su za gljivičnu infekciju ploče nokta, ali mogu biti simptomi psorijaze ili poremećaja rada štitne žlijezde.
MODRI NOKTI obično se javljaju kod osoba s poremećajem disanja, kad organizam ne dobiva dovoljno kisika. U tom slučaju može se posumnjati na bolest pluća.
ISPUCALI NOKTI često su u vezi s bolestima štitne žlijezde.
TAMNE LINIJE ponekad ukazuju na melanom, najopasniju vrstu raka kože.
BIJELE TOČKE ILI LINIJE preko noktiju upozoravaju na visoku temperaturu, bolesti jetre ili, što je vjerojatnije, nedostatak željeza ili cinka u prehrani.
CRVENOSMEĐE TOČKICE upozoravaju na manjak folne kiseline i vitamina C ili proteina.
Foto: Unsplash