Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Opasnost za mlade pušače. Znanstvenici upozoravaju na rizik od srčanog udara pušačima ispod 50. godine. Studija je pokazala da je opasnost od srčanog udara osam puta veća za mlađe pušače.
Znanstvenici su izjavili da pušači ispod 50 godina imaju osam puta veću vjerojatnost od nepušača iste dobi da imaju veliki srčani udar. Također, navode da se jaz u riziku između onih koji konzumiraju duhan i koji ne konzumiraju smanjuje s dobi, prenosi “Yahoo News”.
Rezultati su iznenađujući zato što mlađi muškarci i žene obično nemaju puno zdravstvenih problema poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka ili kolesterola, koji su povezani s povećanim šansama zatajenja srca.
“Pušenje je možda najmoćniji od svih faktora rizika, napreže svoj učinak puno prije nego bilo koji drugi”, zaključuje studija, navodi časopis “Heart”.
Svi su pušači suočeni s izrazito većom opasnosti od srčanog udara nego nepušači, no istraživačima nije bilo jasno kakav je rizik u odnosu između dobnih skupina.
Kako bi saznali, tim istraživača na čelu s Ever Grech of The South Yorkshire Cardiothoracic Centrom ispitao je 1.717 odraslih osoba koje su prošle tretman za uobičajene vrste srčanog udara – poznatim pod akronimom STEMI – između 2009. i 2012. g. Takvi napadi mogu dovesti do umiranja velikog dijela srčanog mišića.
Sudionici su bili podijeljeni na pušače, bivše pušače i nepušače. U prosjeku, trenutni pušači su bili deset godina mlađi od bivših pušača i nepušača kada su „zadobili“ srčani udar. Bitno je naglasiti, 75 % STEMI bolesnika srčanog udara u 50. godini bili su pušači.
Rezultati bi trebali biti poziv za buđenje mladim pušačima, upozoravaju znanstvenici. Također, navode da su potrebni daljnji napori kako bi se smanjilo pušenje kod najmlađih. U članku, objavljenom u časopisu “Heart”, kardiolog Yaron Arbel izjavio je da bi glavni cilj trebao biti pomaganje mlađima da prestanu pušiti. Dalje navodi kako i smanjenje broja popušenih cigareta može napraviti razliku.
S.J.