DONOSIMO NAJČEŠĆE RAZLOGE zbog kojih majke i bebe ostaju dulje u rodilištu

by | 17 ožujka, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Najčešći razlozi zbog kojih rodilje i bebe ostaju u bolnici dulje od predviđena tri dana su pojave infekcija, žutice, respiratornih poteškoća ili prirođenih poteškoća u razvoju.

Situacija se obično razvija tako da ste nakon devet mjeseci primili u ruke svoju bebu i jedva čekate otići kući. U Hrvatskoj, kada je riječ o vaginalnom porodu te ako je sa majkom i bebom sve u savršenom redu, otpust iz bolnice se dogodi treći dan nakon poroda. No ako je dijete rođeno putem carskog reza, obično se majka i beba otpuštaju četvrti ili peti dan. Međutim, postoje određene situacije, odnosno stanja radi kojih je potrebno ostati dulje u bolnici.

Liječnici navode da su to vrlo frustrirajuća stanja te da je takvih slučajeva jako malo. Manje od pet posto rodilja ostaje u bolnici dulje od uobičajenog razdoblja. Najčešće situacije zbog kojih majka i beba ostaju dulje u bolnici jesu žutica (oko 10 posto novorođenčadi), infekcije (kao što su Escherichia coli ili, pak, beta-hemolitičkog streptokoka grupe B koje beba može dobiti od majke pri porodu), respiratorne poteškoće te prirođene poteškoće u razvoju koje se moraju riješiti na kirurški način. Ponekad rodilja i beba ostanu dulje i zbog problema s dojenjem. Ne mogu se otpustiti ako beba gubi na težini i ako hranjenje nije uspostavljeno normalno. No, ponekad dulji boravak u bolnici ovisi i o socijalnim prilikama, navode liječnici.