Ovim vježbama možete si u samo tri minute dnevno produljiti život
Svi znamo da su zdrava prehrana i redovito kretanje ključ kvalitetnog i dugog života. Ipak, u užurbanoj svakodnevici često ih pomalo zanemarujemo -...
Tijelu ne treba detoksikacija i čišćenje organizma nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula, kako kaže ginekologinja prof. dr. sc. Marina Ivanišević, koja je s nama podijelila 12 činjenica koje žene trebaju znati o svom intimnom zdravlju.
“Postoje specifični mirisi, na primjer, miris pokvarene ribe može ukazati na infekciju Gardnerellom, a kiselkasti miris može se javiti kao posljedica infekcije gljivicama. U pravilu bi bilo dobro da nema mirisa, ali svako tijelo ima svoj specifičan miris i ne treba ga miješati s mirisima koji su uzrokovani infekcijama. Neugodan miris vaginalnog iscjetka može biti povezan i s pojačanim iscjetkom. Zdrav miris se također mijenja tijekom ciklusa. Ne postoji specifičan miris, ali on u pravilu ne smije biti neugodan. Gleda se kvaliteta, izgled, količina i miris u slučaju patologije. Postoji miris koji žena prepoznaje kao zdrav i koji se mijenja tijekom ciklusa, ali to nije nikakva patologija”, kaže dr. Ivanišević te savjetuje da ako žena sumnjaju da nešto nije u redu na temelju mirisa, trebaju se javiti svom ginekologu.
“Miris iscjetka može biti povezan s kozmetičkim preparatima za pranje. Intimna područja je najzdravije prati čistom vodom. Ako koristite preparate s mirisima i ako se oni pomiješaju s mirisom tijela, mogu izazvati sumnju da nešto nije u redu, a zapravo je stvar u primjeni određenog preparata. Zato treba paziti da biramo pH neutralne preparate”, savjetuje.
“Uloške apsolutno treba redovito mijenjati, svakih par sati, bez obzira na obilnost menstruacije. Ulošci trebaju biti pamučni i od prirodnih materijala”, savjetuje te dodaje da nikako nije dobro koristiti dnevne uloške. Oni nisu nikako preporučljivi za intimno zdravlje, kako tvrdi dr. Ivanišević
“Tampone je najbolje izbjegavati, ali ako se već koriste, obavezno ih treba promijeniti nakon maksimalno četiri do šest sati”, savjetuje dr. Ivanišević.
“Ako je menstruacija obilnija i ako postoje ugrušci, treba je mijenjati češće nego inače, a maksimalno vrijeme držanja jedne čašice je 12 sati”, savjetuje dr. Ivanišević.
“Stidne dlačice postoje s razlogom. One sprječavaju ulazak svih bakterija koje bi mogle naškoditi i one su tu da štite ženu i njezino reproduktivno zdravlje”, kaže dr. Ivanišević.
“Na samom početku spolnog odnosa u sluzi muškog ejakulata može se naći spermija i žena može ostati trudna. Što se tiče spolnih odnosa u kadi, tu nema puno saznanja, ali ako voda nije kipuća ili jako hladna, što većinom nije, može doći do začeća”, kaže dr. Ivanišević.
“Psiholozi o svemu tome imaju svoje mišljenje i svatko tvrdi drukčije što se tiče psihološkog učinka masturbacije. U svakom slučaju, ona u normalnim okolnostima ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje”, kaže dr. Ivanišević te dodaje da je svatko drukčiji po pitanju broja masturbacija na dnevnoj, tjednoj ili mjesečnoj bazi.
“Spolni odnos ne bi smio biti bolan ako je netko fizički zdrav, no ako se dugo nije napravio ginekološki pregled i žene misle da su potpuno zdrave, a možda nisu, bolan odnos često pripisuju drugim faktorima u vezi. Prvo treba eliminirati određena zdravstvena stanja koja bi mogla utjecati na bolan odnos, a ako je i dalje bolan, treba gledati druge faktore poput odnosa između partnera i emocija. Uzrok bolnog odnosa može biti nedovoljna predigra i nepripremljenost na odnos. Bol ne mora biti samo fizička, nego psihička, pogotovo ako se radi o odnosu koji je nasilan”, kaže te dodaje da u normalnim okolnostima odnos u pravilu ne bi smio biti bolan.
“Menstruacija može biti bolna samo prvi dan, kad se maternica steže kako bi izbacila višak tkiva koje nije oplođeno. Ako se bol javlja i druge dane menstruacijskog ciklusa, tada je pitanje postoji li neki patološki supstrat, a to je najčešće endometrioza u tom slučaju, benigna promjena koje može napraviti masu reproduktivnih problema”, kaže dr. Ivanišević.
“Šećer kod ljudi koji imaju problema s pojačanim iscjetkom i bolovima je nešto što remeti dotok kisika u organizam. Čim imate manje dotoka kisika u organizmu, prije vas sve boli. Čokolada i brzo resorbirajući ugljikohidrati su za svaki organizam otrov. Njih treba uzimati rijetko i malo”, savjetuje dr. Ivanišević.
“Ako ženama paše jesti čokoladu za vrijeme menstruacije, preporučujem tamnu čokoladu s 80 posto kakaa. Želi se postići zadovoljstvo. To će nam dati najkvalitetniji sastojak iz čokolade, a to je u ovom slučaju kakaovac”, kaže te dodaje da treba izbjegavati mliječne pločice i slične vrste čokolada.
“Svakoj menstruaciji žene se trebaju veseliti. Važno je naglasiti da tople kupke za vrijeme menstruacije ne dolaze u obzir. To utječe na širenje krvnih žila, pojačava i produljuje krvarenje. Kupka je trenutna relaksacija. Treba se samo tuširati. Seksualni odnos i vježbanje ne trebaju se izbjegavati za vrijeme menstruacije”, kaže dr. Ivanišević.
“Kondomi su zaštita za neke spolne i spolno prenosive bolesti jer nisu sve spolne bolesti prenosive, a neke su i jedno i drugo. Svakako treba naglasiti da za HPV i HIV ni kondomi nisu stopostotna zaštita, ali u određenom, većem postotku ipak jesu. Svakako je bolje nego ne štititi se uopće. Za neke uobičajene spolne bolesti poput Gardnerelle, ureaplazme i klamidije, kondomi su sasvim sigurno dobra zaštita”, kaže dr. Ivanišević.
Foto: Oleg Ivanov / Unsplash