Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u Prečkom šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji, kao i djelatnici ...
Wellbeing trend koji ima u fokusu smanjenje korištenja društvenih mreža i besciljno skrolanje
Koncept dopaminskog detoxa postoji već nekoliko godina, ali ovo je ljeto doživio veliki porast na TikToku.
O čemu se točno radi? Primjerice, posegnete za telefonom kad vam je dosadno, preopterećeni ste, kad se osjećate potišteno, izbjegavate neki drugi zadatak ili čak bez ikakvog razloga, i prije nego što shvatite, izgubili ste sat vremena na skrolanje na društvenim mrežama.
Nažalost, ova situacija postala je sve češća kod ljudi jer su društvene mreže postale na neki način mjesto gdje se mogu isključiti od obveza. Ipak, što kada to odvede u drugom smjeru?
Dopamin je neurotransmiter koji se proizvodi u mozgu i jedan je od hormona sreće. On igra ključnu ulogu u vašem sustavu nagrađivanja, potiče vas na to da tražite aktivnosti i ciljeve koje doživljavate kao korisne.
Konkretnije, dopamin je hormon dobrog osjećaja i otpušta se kad vaš mozak očekuje nagradu.
“Dopamin vas motivira na to da idete za stvarima koje su vam važne – bilo da je riječ o hrani, zabavi ili postizanju ciljeva”, kaže neuroznanstvenica Nicole Vignola, autorica knjige “Rewire: Break The Cycle, Alter Your Thoughts And Create Lasting Change”.
“To je način na koji vaš mozak potiče potragu za onim što vam koristi ili ima značaj za vas. Kad osjećate uzbuđenje ili snažnu želju da nešto postignete, to je djelovanje dopamina koji vas gura prema nagradi”, piše stylist.co.uk.
Osobe s ADHD-om često imaju niže razine dopamina pa je 2020. Jessica McCabe, koja vodi YouTube kanal “How to ADHD”, kreirala dopaminski meni u svom videu How to Give Your Brain the Stimulation It Needs kao način za one s ADHD-om kako bi si pomogli da dobiju stimulaciju potrebnu svom mozgu da dobije više dopamina umjesto da tri sata skrolaju po društvenim mrežama.
Korištenje telefona može biti jako ovisno jer svaki put kad se dogodi nešto zanimljivo – poput obavijesti, lajkova ili poruka – vaš mozak oslobađa dopamin i stvara kratki osjećaj zadovoljstva. S vremenom vaš mozak povezuje telefon s tim naletima dopamina, što vas navodi na to da stalno skrolate jer tražite te male nagrade.
Ovaj ciklus vodi do ovisnosti – ne o samom telefonu već o potrazi za tim stalnim dopaminskim udarima.
Ali vrijeme je da se zapitate – je li to način?
Dopamin ima nekoliko važnih funkcija, a svaka od njih ključna je za poboljšanje mentalnog zdravlja.
Da biste zamijenili skrolanje društvenim mrežama i ako ste uvidjeli da na njima provodite previše vremena, dopamine menu mogao bi spasiti stvar.
Dopaminski menu je odabrani popis aktivnosti koje će pružiti poticaj dopamina kad god vam je to potrebno.
Koristan je jer kad vam ponestaje dopamina, može biti teško prepoznati aktivnosti koje će vam dati poticaj i motivirati vas da ih doista učinite.
Zato će vizualni podsjetnik pri ruci ukloniti preopterećenost odabirom aktivnosti i potrebu da uzmete telefon u ruke i provedete dragocjeno vrijeme skrolajući.
Predjela su kratke aktivnosti koje podižu dopamin i možete ih obaviti za manje od 10 minuta. Primjerice maženje ljubimca, omiljeni snack ili plesanje na vašu najdražu pjesmu.
Glavna jela predstavljaju hobije i aktivnosti koje zahtijevaju više vremena i planiranja. Primjerice šetnja prirodom, slikanje, vođenje dnevnika ili planiranje putovanja.
Prilozi su aktivnosti koje možete kombinirati s manje omiljenim zadacima. Primjerice slušanje glazbe, podcasta ili audio knjige.
Deserti su društvene mreže – trenutno ugodni, ali lako mogu dovesti do zasićenja i nelagode. Primjerice gledanje TV-a ili skrolanje TikTokom.
Foto: Pheelings Media iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels