Imate osjećaj da vas nešto guši, a niste alergični i nemate astmu? Možda je vrijeme da napravite “generalku” života. Šalimo se. Prevelik je to zalogaj za ove sparne dane. Krenite od ormara ili ladica, pa napravite “generalku” u vašem domu. Vidjet ćete, odmah se lakše diše, a možda vam se i u glavi poslože neke stvari.
Kako se ne bi dogodilo da, primjerice, nakon par sati stajanja pred hrpom odjeće istu samo presložite i vratite u ormar, donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta za učinkovito čišćenje.
U akciju krenite jednu subotu, odmah nakon jutarnje kave i doručka. Pustite glazbu koja vas diže – strogo su zabranjeni molovi, otvorite prozore da uđe sunce i prionite poslu.
Ovo je lista koja bi vam mogla poslužiti kao karta do urednog stana
1. Odjeća: Ovdje je situacija kao i u nogometu. Nije neka sreća sjediti na klupi dok drugi igraju. Ako u ormaru imate majica i hlača koje su nekoliko sezona “presjedile na klupi”, najbolje je da ih pošaljete u drugi klub – prijateljici, sestri ili nekome kome će dobro doći. Naravno, vodite brigu o tome da je odjeća koju dajete nekome uredna i čista. Staro i izlizano donje rublje bacite, a rasparene čarape iskoristite za poliranje namještaja i brisanje prašine.
2. Posteljina: Staro pravilo kaže da treba imati tri garniture posteljine. Jedna je na krevetu, druga u pranju, a treća, rezervna, u ormaru. Od onih starih pamučnih napravite krpe za brisanje prozora i laštenje podova. Onu u kojoj ste spavali dok ste živjeli s cimericama bacite. Ako je to baš jako teško, odrežite komadić pa od njega napravite vrećicu za lavandu koju ćete staviti u ormar.
3. CD-ovi i DVD-ovi za koje znate da ih više nećete slušati i gledati: Nećete trošiti vrijeme na njih pa nemojte ni prostor. Manje prašine u svakom slučaju.
4. Razbijeni predmeti koji čekaju da ih popravite: Samo vam stvaraju pritisak. Olakšajte si i riješite ih se. Reciklirajte ih ili dajte nekome koga popravljanje opušta. Okrhnuto posuđe: bez obzira na to je li riječ o omiljenoj šalici, ona izgleda otužno u vašoj vitrini, a prema feng shuiju, uzima energiju. Ako vam je baš jako prirasla srcu, fotkajte ju i bok!
5. Vrećice: Ne morate ih baciti, nego nabavite jednu od tkanine (možete ju i napraviti od onih starih plahti) i vidjet ćete da će ove s vremenom nestati.
6. Stari časopisi: Ako niste profesionalni kolekcionar, zadržite samo one u kojima je izišao članak o vama. 🙂 Ostale možete prodati ili pokloniti.
7. Kutije za pohranu stvari: Ako su suvišne, ne služe svrsi jer vam trebaju onda kutije u koje ćete pohraniti kutije. Dovoljno smo rekli.
8. Kuhinjski pribor i pomagala: Koliko vam ljudi stane u stan? ili možda bolje pitanje, koliko ih stane za stol? E toliko vam treba vilica, noževa, žlica i tanjura. Sve što je više od toga radi gužvu u kuhiniji, a često i u sudoperu.
9. Krpe i spužvice za čišćenje: Točno odredite koja je za što. Jedna za pod, jedna za stakla, jedna za WC školjku, jedna za umivaonik i kadu, jedna za prašinu, jedna za suđe i “truleksica”. Sve drugo je višak.
10. Lijekovi i kozmetika kojoj je istekao rok: Ne želite u se i na se stavljati kemikalije za koje ne znate kako se ponašaju i kad su sasvim svježe. Zašto bi se onda kockali s istima nakon onog datuma?
11. Bočice od parfema: Mirisi jesu okidači za emocije i odmah nas podsjete na dati trenutak. Ali, nije preporučljivo živjeti u prošlosti. Pobacajte prazne bočice, a ako se koji put zaželite nekog mirisa, prošetajte do parfumerije i našpricajte se.
12. Stari telefoni i tehnika: Prvo provjerite jesu li svi vaši podaci izbrisani, pa odnesite u za to predviđeno reciklažno dvorište. Isto napravite s baterijama.
13. Knjige koje vas ne inspiriraju: Skupljaju prašinu na policama i zauzimaju prostor. S njima u antikvarijat.
Eto, dali smo vam nekoliko savjeta kako se učinkovito riješiti starih stvari. Samo hrabro krenite u bitku. Zadovoljstvo koje ćete nakon nje osjetiti vrijedi uložene energije!