Što kada blagdansko darivanje prelazi u stres i gubi smisao? Evo kako postaviti granicu
Vrijeme božićnih blagdana najljepše je doba u godini kad se prepuštamo mirisima, okusima i predivnoj atmosferi koja prožima cijeli grad. Vrijeme pr...
Naravno da su neki od faktora dugovječnog života prije svega zdrav život, prehrana, rekreacija, izbjegavanje stresa i slične životne sitnice koje pogoduju našem duhu i tijelu. Ne demantiramo da te sitnice nisu bitne, naravno da jesu, no nisu tema ovog članka. Odgovor na pitanje iz naslova može ležati pokraj vas.
Da, doslovno ležati. Naime, rješenje je u tome da oženite pametnu ženu, odnosno da živite s pametnom ženom. Određena istraživanja pokazala su da muškarci koji žive s pametnijim, inteligentnijim ženama žive duže, žive sretnije i manja je vjerojatnost da obole od Alzheimerove bolesti ili sličnih mentalnih bolesti.
Zvuči li vam to čudno? Da, i nama, ali, eto, kažu znanstvenici da pametnije žene predstavljaju veću intelektualnu stimulaciju svojim partnerima.
Iako je ovo jedan od savjeta koji vjerojatno niste dobili, odnosno koji se baš ne dijele uokolo kao životni slogani, on je ipak na mjestu – želite li dulje živjeti, oženite inteligentnu ženu.
Profesor Lawrence Whalley sa Sveučilišta u Aberdeenu zaključio je da su žene koje potiču muževe na razmišljanje, te im na neki način pružaju kvalitetne razgovore, nesvjesno u ulozi svojevrsnog buffera, odnosno tampon zona protiv demencije, iz razloga što mozak supružnika potiču da bude aktivan.
Zdravstvena istraživanja koja su provedena na blizancima dovela su do saznanja da okolina muškarca, uključujući i životnog partnera, igra vrlo veliku ulogu u razvoju demencije, kako navodi Whalley.
No, nemojmo ovu činjenicu uzeti kao spasonosni lijek protiv demencije, jer ima tu još dodatnih faktora koji utječu na razvoj ove bolesti već u ranim fazama života. Recimo, djeca bez blizanaca, koji u mladosti izgube člana obitelji, blisku osobu, vjerojatnije će oboljeti od demencije za, recimo, 80 godina, za razliku od onih koji nisu izgubili.
Studije su također pokazale da gubitak majke prije pete godine života može biti izuzetno bitan faktor za napredovanje demencije kasnije u životu.