Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Većina zdrave djece mlađe od tri godine je blago dalekovidna, no dioptrija uglavnom nestaje do četvrte godine života. Unatrag nekoliko godina, u Hrvatskoj je u obavezan pregled vida kod djece u dobi od četiri godine u cilju ranog otkrivanja i sprječavanja nastanka slabovidnosti. Ako se slabovidnost otkrije u toj dobi, izlječenje je moguće čak u 90 posto slučajeva. Pregledi u dječjoj dobi korisni su i radi liječenja strabizma, odnosno bježanja oka, te otkrivanja drugih bolesti. Prestankom razvoja mozga nakon osme godine života više nije moguće djelovati na slabovidnost pa dijete ostaje slabovidno cijeli život.
Odgovornoj djeci s odgovarajućom podrškom roditelja mogu se nakon devete godine, osim naočala, preporučiti i kontaktne leće, u prvom redu tvrde plinopropusne koje su ujedno i najzdravije za dječje oči. Kod djece kojima izrazito raste dioptrija danas se u svijetu i u Hrvatskoj sve češće ordiniraju i takozvane, noćne leće, koje mogu usporiti ili zaustaviti rast dioptrije kod oko 40 posto.
I u ovoj dobi naočale i kontaktne leće predstavljaju tradicionalne i najčešće načine ispravljanja dioptrije. Kod ljudi kod kojih je ona stabilna najmanje dvije godine, može se korigirati i operativno, laserskom refrakcijskom kirurgijom ili ugradnjom leća. Kod laserskog skidanja dioptrije rožnicu oblikujemo laserskom zrakom kako bi se ispravila kratkovidnost, dalekovidnost i astigmatizam. Nužan preduvjet za ove postupke je temeljiti pregled i savjetovanje o prednostima i mogućim rizicima prije zahvata.
Danas postoje deseci ili čak stotine različitih načina ispravljanja prezbiopije ili starosne dalekovidnosti. To nažalost znači samo jedno: Još uvijek ne postoji jedinstveni postupak ispravljanja prezbiopije koji bi djelovao na uzrok – smanjenje akomodacije očne leće. Prezbiopija se najčešće korigira nošenjem multifokalnih, odnosno progresivnih, naočalnih i kontaktnih leća. Danas se nošenje progresivnih i radnih naočala te multifokalnih kontaktnih leća preporučuje i ljudima u ranim 40-im godinama koje dosta vremena provode za računalom ili elektroničkim uređajima.
Od operativnih tehnika, laserska korekcija dioptrije koristi se obično uz tehniku takozvanog monovida, pri čemu se na jednom oku ispravlja dioptrija za gledanje na daljinu, a na drugom za blizinu. Nakon 50. godine života, akomodacija očne leće je najčešće toliko oslabila da je najčešća operativna metoda korekcije dioptrije zamjena prirodne leće umjetnom lećom, koja poput naočala i leća, može biti s jednom dioptrijom ili multifokalna. Ovaj zahvat je gotovo identičan postupku uklanjanja sive mrene, koja se pojavljuje kod većine starijih od 65 godina. Kao kod laserskih zahvata, prije odluke o zamjeni leće svakako napravite temeljiti pregled i savjetovanje kod oftalmologa.