Ne postoji ništa bolje od novog početka, prazne stranice, prilike da krenete iznova. Uvijek je sjajno dobiti drugu priliku, ali kako možemo osigurati da ćemo se ovaj put definitivno posvetiti stvaranju stvarne promjene umjesto da odugovlačimo i trošimo dragocjene sate pretražujući peraje i maske za ronjenje – ili sam to možda samo ja? Moramo naučiti kako jednom zauvijek pobijediti loše navike da bismo mogli prihvatiti nove početke.
Većina vas barem je jednom donijela novogodišnju odluku. Početak nove godine simbolizira novi početak, priliku da preispitamo svoje ciljeve i životne navike. No koliko ste puta odustali od tih odluka već do veljače? Upravo ovdje na scenu stupa koncept efekta novih početaka (engl. fresh start effect), psihološkog fenomena koji vam može pomoći u tome da uspješnije ostvarite svoje ciljeve – ne samo u siječnju već i u bilo kojem trenutku godine.
Istraživanja su, naime, pokazala da ljudi češće poduzimaju korake prema ostvarenju svojih ciljeva nakon značajnih vremenskih prekretnica poput početka tjedna, mjeseca, godine ili čak vlastitog rođendana. Studija objavljena u časopisu “Management Science” pokazala je da se pretraživanje riječi poput “dijeta” ili “teretana” na Googleu drastično povećava nakon određenih vremenskih orijentira, primjerice, početkom tjedna, mjeseca, godine ili semestra. “Psihološki, vremenske prekretnice omogućuju nam da prošle neuspjehe ostavimo iza sebe i započnemo iznova s obnovljenom motivacijom”, objasnila je koautorica studije prof. Katherine Milkman.
Vremenski orijentiri izgledaju kao nova poglavlja u vašem životu. Možda ste prošle godine pojeli previše sladoleda, ali ove godine – zahvaljujući “psihološkom odvajanju od prošlosti ili nesavršenog sebe” – nećete. Tu je filozofiju potvrdilo još jedno zanimljivo istraživanje. Istraživači su od sudionika tražili da se e-poštom prijave na podsjetnike za svoje ciljeve. Neki su dobili proizvoljan datum za prijavu, poput “6. travnja”, dok je drugima dan više značajan datum, poput “prvog dana proljeća”. Sudionici kojima je dan “specifičan” datum imali su znatno veću vjerojatnost da će započeti novi cilj, utvrđeno je u studiji objavljenoj u stručnom časopisu “Psychological Science”. Zašto? Psiholozi to zovu efekt novog početka, u kojem neki “posebni” dani imaju tendenciju razlikovati protok vremena i stvoriti nove “mentalne obračunske” periode kako biste lakše ostavili prošlost u prošlosti i kako bi aspiracijska budućnost djelovala što izglednijom.
Posebni vremenski orijentiri pomažu vam okrenuti novu stranicu puno češće nego da svaki put čekate 1. siječnja. Iako su i novogodišnje odluke oblik novih početaka, često su preambiciozne ili nerealne, što rezultira brzim gubitkom motivacije. Učinak svježeg početka, s druge strane, nije ograničen na jedan dan u godini. Ključna je razlika u tome što ovaj koncept prepoznaje važnost manjih vremenskih prekretnica – poput ponedjeljka, punog sata ili solsticija – koje vam omogućuju češće prilike za ostvarenje svojih želja. To vas potiče na to da preuzmete odgovornost za svoje ciljeve u realnom vremenu umjesto da prokrastinirate i čekate idući rujan ili siječanj.
Važno je zapamtiti da nijedan “datum”, ma koliko za vas značajan bio, neće sam po sebi promijeniti vaš život. Ipak, razumijevanje kako efekt novih početaka funkcionira može vam pomoći da budete blaži prema sebi i da si date dopuštenje za novi početak ma koliko god puta bilo potrebno. Kao što profesorica Milkman zaključuje: “Svaki dan može biti nova prilika – samo trebamo prepoznati trenutak i iskoristiti ga.” Neka vam svaka prekretnica, koliko god bila malena, postane prilika za rast i napredak jer promjene nisu rezervirane za 1. siječnja, pravo je vrijeme uvijek – sad.
Foto: Maksym Belchenko/iStock via Getty Images Plus
Kako iskoristiti efekt svježeg početka u svakodnevnom životu
Ako želite učiniti ovaj psihološki trik dijelom svog života, evo nekoliko konkretnih savjeta:
1. Planirajte novi početak oko malih vremenskih jubileja
Početak tjedna ili mjeseca idealan je trenutak za uvođenje novih navika. Primjerice, odlučite da ćete od ponedjeljka svaki dan hodati 30 minuta. Ovako stvorene nove navike olakšavaju da se mentalno odvojite od prošlih manje uspješnih pothvata.
2. Slavite osobne prekretnice
Rođendani, godišnjice, obljetnice, blagdani pa čak i promjena godišnjeg doba mogu poslužiti kao prilika za introspekciju i definiranje novih ciljeva. Iskoristite te trenutke za osvježavanje i redefiniranje svojih planova.
3. Postavljajte kratkoročne ciljeve
Umjesto da se fokusirate na cijelu godinu unaprijed, planirajte ciljeve za (maksimalno) sljedeća tri mjeseca. Ovako ćete češće imati priliku za novi start i, po potrebi, prilagodbu strategije.
4. Vodite dnevnik prekretnica
Zabilježite kad god započnete nešto novo bez obzira na važnost ili kompleksnost promjene. Pratite svoj napredak kako biste se uvijek mogli prisjetiti koliko ste daleko stigli i koliko često imate priliku za novi početak.
5. Okružite se simbolima svježeg početka
Ponekad je dovoljno preurediti radni stol, kupiti novu bilježnicu ili promijeniti omiljeni screensaver kako biste se osjećali spremnima za novi početak.
Efekt novog početka u praksi
Foto: Andrija Zelmanović
“Svaki je dan novi početak – i doista je sve moguće – u kakvoj god se fazi nalazili. Vi ste ti koji birate kako ćete započeti dan, hoćete li izabrati par udaha i istezanje, ili brige i strahove. Ja biram molitvu i zahvalnost. Mimo toga, svakog kolovoza donosim svoje “novogodišnje” odluke, na ležaljci, s olovkom u ruci, u privatnoj divljini Lastova. U miru i bez distrakcija, daleko od pritiska ovog zbunjenog i kaotičnog svijeta, ponovno se upoznajem, slavim i mirim – to je potpuno drukčiji “fresh start”. Svi oni koji su započeli neku verziju svog buđenja, znaju o čemu pričam. Nek’ nam duša proživi novi početak svakim novim danom, ne samo novogodišnjim odlukama!”
Katarina Moškatelo, voditeljica, spikerica i moderatorica
“Ako gledate na novi početak kroz sate, neprestano smo u počecima. Najlakše je razvijati nove navike kad za to imate neprestano nove prilike, a puni sat idealna je prilika za to i događa se najmanje 16 puta u danu, koliko smo otprilike u budnom stanju. Moj ritual za ulazak u puni sat jest svjesno disanje. Ova vježba umiruje vaš um i tijelo te pomaže da svaki ulazak u novi početak bude pročišćen od blokirane energije. Vježba se izvodi tako da zatvorite oči, položite dlan na prsni koš i samo jednu minutu promatrate svoje disanje. Ono što je još važnije je to da kad otvorite oči, primijetite što osjećate. Većina kaže da ima osjećaj kao da se ponovno rodila. Dakle, novi početak.”
Maja Prović, motivacijski govornik, trener mindfulness vještina i autorica
“Za mene je svaki dan prilika za novi početak, a kako bih si osigurala da sam puna energije i entuzijazma, nakon buđenja obavezno napravim “Tibetance”. Radi se o pet jednostavnih vježbi koje se ponavljaju neparan broj puta. Radim ih već godinama, za cijeli set treba mi manje od deset minuta, a nakon toga osjećam se zagrijano, budno i spremno za to da ostvarim svoje ciljeve.”
Sanja Plavljanić-Širola, duhovna učiteljica i feng shui savjetnica
Foto: Maksym Belchenko/iStock via Getty Images Plus, privatne fotografije