Manekenka i modna entuzijastica Ela Grego otkrila nam je sve o vintage trgovini koju uskoro otvara

Elina ljubav prema vintage shoppingu započela je dok je nosila revije u Londonu, a sada ju je odlučila pretočiti u ovaj zanimljiv projekt

by | 28 veljače, 2025
Ela Grego vintage trgovina

Dok traganje za savršenim vintage predmetima postaje omiljena aktivnost zaljubljenica u modu, pojavom platforme Vinted i otvaranjem sve većeg broja second-hand dućana donekle se olakšao proces. Ipak, pronalazak dobrog vintage komada i dalje je popriličan izazov.

Manekenka, influencerica i modna entuzijastica Ela Grego upravo tom izazovu želi stati na kraj – zato je odlučila otvoriti vlastitu vintage trgovinu. Kako nam je otkrila, bazirat će se na bezvremenskim komadima, ponajviše onima iz 90-ih i 2000-tih, koji su i danas vrlo chic, a njezina će trgovina poslovati putem Instagram profila @grego_vintage.

Pročitajte: 5 odjevnih komada koje je bolje kupiti u second-handu

Cilj joj je, kako kaže, olakšati potragu za tim savršenim vintage komadom, pa će se u Elinoj trgovini nalaziti oni predmeti koje bi i sama voljela u svom ormaru. Kvaliteta, bezvremenski stil koji nije podložan mikrotrendovima i pronalazak unikatnih predmeta tek su neke od brojnih prednosti Eline trgovine, ali i vintage kupovine općenito. Naravno, izbjegavanje pretjerane konzumacije brze mode zbog brige prema okolišu još je jedan važan razlog zašto bismo svi trebali razmotriti kupovinu rabljene odjeće.

Ela Grego vintage trgovina


FOTO: Privatni arhiv

Kako ste došli na ideju da otvorite vintage trgovinu?

Iskreno, odluka je došla jako spontano, prije neka dva mjeseca, u 06:00 dok smo muž i ja hranili bebu i pili jutarnju kavu. Tražila sam jednu specifičnu bundu i kopala po internetu danima, i kad ju nigdje nisam mogla naći, samo mi je odjednom sinula ideja o tome kako ja moram otvoriti svoj vintage shop jer zasigurno nisam jedina koja nikad ne može pronaći ono što traži. Ne znam kako, ali to mi je bilo toliko logično i činilo mi se kao nešto što baš moram napraviti. Nisam nikoga ni pitala za savjet ili mišljenje. Odmah sam se bacila na posao i nikome nisam pričala o svojim planovima sve do sada, kad sam već u zadnjim fazama i spremna za otvaranje. Ali odmah sam u startu znala da ne želim imati tipičan vintage/second hand store u kojemu se može pronaći hrpetina neuglednih komada koje nitko ne želi. I ja sama ponekad izgubim želju za shoppingom kad vidim šarenilo i ružne stvari.

Htjela sam biti ta koja će odraditi to “kopanje” i potragu umjesto kupca, te komade koje nađem dotjerati do savršenstva prije nego li ih stavim na prodaju. Ako se netko možda sjeća, prije desetak godina kad su se Levisice 501 vratile u modu, pojavio se Re-Done, američki brend koji je reciklirao Levisice i prodavali su ih kao nove, u perfektnom stanju. Tako nešto htjela sam ponuditi i ja. Sve što ću prodavati bit će probrano, u mom stilu, kemijski očišćeno, s novim podstavama, gumbićima itd. Želim da sve što nudim bude stylish i da prodajem samo komade koje bih i ja sama nosila.

Ela Grego vintage trgovina

Vintage krzno i polovna LV torba
FOTO: Privatni arhiv

Kako je započela Vaša ljubav prema vintage modi?

Moja ljubav prema vintage modi rodila se davne 2010. u Londonu. Često sam boravila tamo zbog manekenskog posla, a omiljeni hobi nakon castinga i posla bili su mi odlasci na Brick Lane i kopanje po vintage shopovima. Lokalne manekenke su u to vrijeme imale vrlo specifičan stil – kratka krznena bunda, vintage traper hlačice Levi’s 501, ispod kojih su se obavezno nosile potrgane najlonke, karirane košulje, i čizme na platformu – uglavnom Jeffrey Campbell, a tko ima dovoljno godina, sjetit će se. Jedna od kolegica rekla mi je gdje nabavlja svoje stvari i ja sam kupila svoju prvu bundu, kratku crnu. Sjećam se koliko mi je bilo uzbudljivo pregledavati sve te stvari na vješalicama znajući da je svaki komad unikatan i da su šanse jako male da ću nešto identično vidjeti na nekome drugome. Iako se ekipa u školi ponekad ismijavala mojim bundama i stilu, ja sam sama sebi bila cool i već sam tada bila ponosna na to što se ne pokušavam uklopiti u većinu. Kad sam se vratila iz Londona, kupila sam dvije torbe na Hreliću, na šta su moji poludjeli i natjerali me da ih bacim u smeće (smijeh).

Ela Grego vintage trgovina

Vintage Levisice
FOTO: Privatni arhiv

Kad planirate otvorenje?

Trenutačno planiram raditi samo online prodaju, s dostavom na teritoriju Hrvatske, Srbije, Crne Gore, BiH i Slovenije. Najdosadniji posao zvan knjigovodstvo ostavila sam za kraj, tako da sam kroz koji tjedan, kad i to finaliziram, spremna za slanje prvih narudžbi. Webshop nemam, komadi će biti dostupni na Instagramu, a customer support, kao i primanje narudžbi i pomoć oko kupovine radim sama. Za butik još uvijek nemam planove jer mi je moja bebica od šest mjeseci trenutačno glavni prioritet u životu, a i moram razmisliti u kojem bih gradu otvorila prvi butik i što točno želim.

Što mislite, jesu li second-hand komadi dovoljno dostupni u Hrvatskoj?

Nisu. Kad god sam nešto pokušavala naći, uvijek bih se razočarala ponudom, ali to je i do mentaliteta ljudi. Većina misli da je to nehigijenski, ili čak gledaju svisoka na kupovinu polovnih stvari. Ako ti nije problem kupit polovni auto, gdje je problem u kupnji polovne torbe? Nasreću, mlađe generacije otvorenijeg su uma i puno više vode računa o okolišu pa se stvari ipak mijenjaju.

Ela Grego vintage trgovina

Vintage kožna jakna
FOTO: Privatni arhiv

Imate li neki savjet za pronalazak dobrih vintage predmeta?

Upornost i brzina su najbitniji. Prošle zime sam tri mjeseca svaki dan kopala po mojekrpice.hr dok nisam našla dugačku bundu kakvu želim. Stvarno je bitno dobro tražiti jer savršeni komad može iskočiti baš sutra, a isto tako treba brzo reagirati i odmah kupiti ono što vam se svidi jer sve dolazi u jednom primjerku i odmah se rasproda.

Ela Grego vintage trgovina

Vintage Chanel torbica
FOTO: Privatni arhiv

Koja je glavna prednost second-hand odjeće?

Po meni je najveća prednost kvaliteta, bez sumnje. Puno sam pričala o ovome i na svojim društvenim mrežama, ali kvaliteta u današnje vrijeme ne postoji. Prije se znalo da su skuplje stvari uglavnom bolje, ali danas ni to nije slučaj. Nije samo Zara fast fashion, i veći i skuplji brendovi su postali fast fashion i jamstvo za kvalitetu nema. Do prije 20 godina konzumerizma nije bilo i proizvodnja je bila značajno kvalitetnija. Osim toga, kupovinom second-hand odjeće ne doprinosimo zagađenju planeta, što je velika stvar.