Pogledajte o čemu ovisi oblik grudi i veličina grudi.
Najvažnija činjenice: nema savršeno simetričnih grudi, a oblik i veličinu određuje puno faktora…
Genetika
Genetika igra najveću ulogu u veličini i obliku ženskih grudi. Geni utječu na količinu hormona, koji potom utječu na tkivo u grudima određujući gustoću ali i izgled kože. Genske karakteristike žene mogu povući s obje strane obitelji, a istraživanje objavljeno u časopisu BMC Medical Genetics otkrilo je da sedam genetskih faktora znatno utječe na izgled jednog od najženstvenijih atributa.
Težina
Bez obzira na to kolike su vam grudi, veliki dio tog „materijala“ čini masno tkivo. Zato nije čudno da se i grudi povećavaju ako se debljamo. Ipak, na koji način će se vaše grudi mijenjati dok se debljate ili mršavite, ovisi o njihovoj gustoći. Žene sa čvršćim grudima imaju manje masnog tkiva i manje će im se mijenjati oblik grudi prilikom oscilacija u kilaži.
Godine
Kao i kod svega drugog gravitacija utječe i na izgled grudi. Vlaknaste strukture u dojci, tzv. cooperovi ligamenti pomažu grudima da stoje na mjestu. Tijekom vremena oni slabe i rastežu se, pa slabije podržavaju tkivo grudi. Neminovna posljedica toga su opuštenije grudi.
Trudnoća i dojenje
Tijekom trudnoće grudi narastu i po nekoliko brojeva, a tkivo se može jako raširiti pa se možda neće u potpunosti vratiti na prvobitno stanje. Osim toga, i dojenje može uzeti svoj ‘danak’ i promijeniti izgled dojki. Na koji točno način, opet ovisi o tkivu i gustoći, kao i promjena u težini. Neke žene kao posljedicu trudnoće dobiju veće grudi, dok se drugima poslije dojenja grudi smanje.
Vježbanje
Iako je uvriježeno mišljenje da vježbom možemo malo učvrstiti grudi, istina je da na oblik grudi vježbanjem ne možemo puno utjecati. Naime, grudi se nalaze na pektoralnom mišiću, ali nisu njegov dio. Vježbanjem, dakle, možemo ojačati taj mišić, ali veličinu i oblik dojke ne možemo promijeniti. Kod nekih profesionalnih sportašica grudi djeluju manje i izmijenjeno, ali to se događa zbog manje količine tjelesnih masnoća.