“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Novim mjerama za suzbijanje nasilja nad ženama i zaštitu prava djece uvodi se novo kazneno djelo – teško ubojstvo ženske osobe, a među novostima su i istražni zatvor za kršenje mjere opreza, obavještavanje žrtve o izlasku nasilnika na slobodu te povećanje kazne za silovanje.
Riječ je o izmjeni više zakona kojima se osnažuju prava žrtava – Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku, Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Zakona o sudovima i Obiteljskog zakona.
“Ovo je naš treći krug mjera za suzbijanje nasilja nad ženama kojim uvodimo do sada najopsežnije, a možda i najznačajnije promjene do sada”, rekao je premijer Andrej Plenković prilikom predstavljanja mjera na sastanku s predstavnicima institucija, udruga i inicijativa koje se bave tim pitanjima.
“Odlučili smo poslati jasnu i nedvosmislenu poruku svim segmentima društva da je ubojstvo žene, zato što je žena, neprihvatljivo. Stoga uvodimo posebno kazneno djelo – teško ubojstvo ženske osobe, femicid, za koji će biti zapriječena kazna zatvora od najmanje 10 godina do dugotrajnog zatvora,” rekao je premijer.
Od konkretnih mjera, istaknute su sljedeće: uvodi se pravo žrtve na žalbu protiv rješenja o mjeri opreza, a kod kršenja mjera opreza, sud će u roku od 24 sata odlučiti o zamjeni mjere istražnim zatvorom. Također, policija dobiva ovlasti uhititi nasilnika kad postoji sumnja da je mjera prekršena.
U slučaju kaznenih djela protiv spolnih sloboda, žrtve će davati iskaz audiovizualnim putem.
Spolno uznemiravanje, koje je dosad bilo prekršaj, prebacuje se u sferu kaznene odgovornosti.
Trajanje zatvorske kazne za silovanje povećava se s 1-5 godina na 3-8 godina, a ukida se zastara kaznenog progona izvršenja kazne za sva teška kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.
Zakoni su rezultat rada radne skupine koja je osnovana u rujnu 2022.
Izmjene će do kraja idućeg tjedna biti puštene u javno savjetovanje, a cilj je da se usvoje do kraja ove godine te na snagu stupe u siječnju 2024.
“Ovo jest korak naprijed, ali za vidjeti je hoće li javni sustav u implementaciji sada napraviti dva koraka unatrag, kako to, nažalost, često biva. Sada treba pažljivo pratiti i ocjenjivati uspješnost provedbe. Još je puno posla pred nama do trenutka kad ćemo moći reći kako je zaštita žena, djevojaka, djevojčica i sve djece učinkovita i cjelovita”, rekli su iz Zaklade Solidarna.
Pročitajte: Poznata blogerica s milijunskom publikom podijelila misli o seksizmu i nasilju nad ženama
Foto: Serghei Turcanu iStock/Getty Images Plus via Getty Images