Ožiljci od akni: može li ih injekcija zagladiti?

by | 13 prosinca, 2024
fileri za ožiljke

Ako su ožiljci od akni ostavili tragove na vašoj koži – i samopouzdanju – fileri mogu izgledati kao čarobno rješenje. No koja je stvarna priča iza ovog tretmana?

Nakon što prištić zacijeli, vaša se koža ne vrati uvijek u svoje prvobitno stanje, već umjesto toga imate crvenu, izdignutu, rupičastu kožu ili čak ten promijenjene boje. To se događa kad se vaša koža pokušava popraviti, ali to ne učini savršeno.

Pročitajte: Greška koju većina žena radi kod nanošenja kreme za lice (i kako je izbjeći)

Ako ste se ikad pitali kako se možete riješiti posljedica, fileri za ožiljke mogu biti izvrsna opcija. No, kao i kod svakog kozmetičkog tretmana, informiranost i realistična očekivanja ključni su za vaše zadovoljstvo. Evo što smo doznali o ovom estetskom tretmanu koji vas možda dijeli od ujednačene teksture lica.

fileri za ožiljke

Maksym Belchenko, iStock via Getty Images Plus

Što su fileri za ožiljke od akni

Fileri za ožiljke od akni minimalno su invazivan tretman koji koristi injekcije hijaluronske kiseline ili drugih “punila” kako bi se popunile udubine na koži. Cilj je vratiti koži ujednačen izgled i poboljšati njezinu teksturu.

Mnogi biraju filere zbog njihove brzine djelovanja i minimalnog oporavka. Rezultati su gotovo trenutni, a tretman se često obavlja tijekom pauze za ručak. Osim toga, fileri su privremeno rješenje, što je idealno za one koji žele isprobati tretman bez trajnih promjena.

Koje se vrste filera koriste

Hijaluronska kiselina (primjerice, Juvederm, Restylane): Često se koristi zbog svoje sigurnosti i prilagodljivosti.

Kolagenski fileri (primjerice, Bellafill): Manje su popularni, ali pomažu kod plićih ožiljaka.

Polimetilmetakrilat (PMMA): Trajnije rješenje, ali s većim rizikom od nuspojava.

Fileri na bazi masti: Koriste masno tkivo pacijenta za popunjavanje ožiljaka.

fileri za ožiljke

Rabizo, iStock via Getty Images Plus

Kako izgleda postupak

Prije samog tretmana potrebne su konzultacije s dermatologom. U prvom koraku idu čišćenje i priprema kože te primjena lokalne anestezije. Fileri se potom injektiraju u ožiljke tankom iglom ili kanilom. Pri tretmanu, moguće je da će estetičar masirati tretirano područja kako bi se fileri ravnomjerno rasporedili. Sâm tretman traje oko 30-60 minuta, a oporavak je brz – većina ljudi može nastaviti svoje uobičajene aktivnosti odmah nakon tretmana.

Koje su nuspojave i rizici

Kao i svaki estetski postupak, i ovaj jednostavan i brz tretman može donijeti neželjene nuspojave. Uglavnom je u pitanju crvenilo, otekline ili modrice, što je prolazno. Moguće su infekcije ili alergijske reakcije. Stoga je važno slijediti upute stručnjaka za njegu kože nakon tretmana. Naknadno je moguće osjetiti nepravilnosti na koži u slučaju da filer nije ravnomjerno apliciran. Konačno, rijetki su slučajevi da fileri uzrokuju vaskularne komplikacije.

No da ne bismo govorili samo negativno, ovo je tretman koji donosi željene rezultate gotovo trenutno i to uz minimalno vrijeme oporavka. Ono što će mnogima vratiti – samopouzdanje – neprocjenjivo je.

Ono zbog čega ćete biti možda malo manje biti sretni je to da rezultati nisu trajni (osim kod trajnih filera). Ni visoka cijena možda vas neće oduševiti jer su potrebne redovite korekcije.

Iako fileri nude brzo rješenje, važno je imati realna očekivanja. Tretman nije prikladan za sve vrste ožiljaka, a rezultati ovise o stručnosti liječnika i kvaliteti proizvoda. Za neke, alternativni tretmani poput lasera ili mikroneedlinga mogu biti učinkovitiji.

Pročitajte: Najbolji eksfolirajući tonici za kožu čistu i meku poput bebine

Foto: jacoblund, iStock via Getty Images Plus