Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Mnoge majke muških beba nalaze se pred nedoumicom – treba li kožicu na penisu prevlačiti ili ne treba, ili ukoliko je to potrebno, što napraviti ako kožica “pruža otpor” i beba zbog toga plače?
Fimoza je suženje kožice penisa, odnosno prepucija, zbog čega se kožica ne može navući preko glavića penisa. Većina muških bebica rađa se s fiziološkom fimozom, što je sasvim normalno i prirodno.
Nema brige do treće godine!
Većina dječaka rađa se s fiziološkom fimozom i kožica im se ne može navući preko glavića penisa. Ta pojava je sasvim normalna i opravdana – u prvim mjesecima života, fiziološka “povezanost” prepucija s penisom predstavlja prirodnu zaštitu glavića od štetnog utjecaja amonijaka iz mokraće.
Kod većine dječaka, prepucij se potpuno odvaja od glavića penisa tijekpm prve tri godine života. Da biste potaknuli taj prirodni proces, trebate mu povremeno prevlačiti kožicu, osobito za vrijeme kupanja, zato što topla voda povoljno utječe na rastezanje kože. Međutim, to morate raditi jako pažljivo i bez primjene sile!
Ukoliko se kožica, do djetetove treće godine, još uvijek teško navlači preko glavića ili se uopće ne može navući – ne dižite paniku. U trećoj godini života gotovo 50% dječaka ima fiziološku fimozu, odnosno unutrašnja strana prepucija im je i dalje slijepljena za glavić. Ne trebate biti pretjerano zabrinuti, osim u slučaju da je otvor prepucija toliko uzak da dijete ne može normalno piškiti.
Kada je potrebno posjetiti liječnika?
Ukoliko primijetite da dijete otežano piški i da mu se na vrhu penisa, ispod kože, stvara balončić ili mokraća teško prolazi u tankom mlazu, obavezno se posavjetujte s urologom koji će procijeniti koji stupanj fimoze je zastupljen kod vašeg djeteta i je li potrebna kirurška intervencija. U svakom slučaju, nasilno navlačenje kožice preko glavića penisa nije preporučljivo i treba ga izbjegavati.
Kako se rješava ovaj problem?
Kod težih oblika fimoze, preporučuje se nekoliko metoda liječenja:
* CIRKUMIZACIJA
Ovo je tradicionalna metoda rješavanja problema fimoze. U ovom slučaju, kožica se u jednostavnom ambulantnom zahvatu, djelomično ili u potpunosti kirurški odstranjuje. Iako je ovaj pristup rješavanja problema jednostavan, on sa sobom nosi i određene rizike zbog mogućnosti oštećenja mokraćnog puta, pucanja šavova, krvarenja, infekcije…
* PREPUCIOPLASTIKA
Kirurška metoda za rješavanje problema fimoze kojom se operativnim putem kožica i prepucijski otvor rašire do potrebne veličine. Prednosti ove metode liječenja su brži i bezbolniji oporavak, manje komplikacija i očuvanje prepucija.
* LIJEKOVI
Djelotvorni mogu biti steroidni i nesteroidni lijekovi za lokalnu primjenu, najčešće u obliku masti. Izvještaji iz niza zemalja pokazuju da je ova metoda liječenja fimoze uspješna (80-90% izliječenih) i da dovodi do normalnog rasta i širenja prepucija. Prednosti ovog načina liječenja su mnogobrojne – izbjegava se kirurška intervencija, traume i rizik koji nosi svaki kiruški zahvat, a i cijena ovih lijekova je niska.