
Vodič kroz biljna mlijeka: koje je najbolji odabir za vaše potrebe?
Prehrambeno tržište značajno se proširilo u posljednjem desetljeću i proizvodi koje smo mogli naći tek na policama zemalja koje smo turistički posj...
Svi smo već dobro upoznati s konceptom koji stoji iza internetskog izraza FOMO (fear of missing out) – strah od propuštanja, no nedavno je populariziran još jedan, naizgled sličan termin.
FOBO (fear of a better option) opisuje nešto s čime smo se svi, barem jednom, susreli. Ovaj termin označava strah od propuštanja bolje opcije, odnosno anksioznost koju osjećamo pri donošenju važnih, ili manje važnih, odluka.
Iako je strah i osjećaj tjeskobe koji dolazi uz donošenje važnih životnih odabira normalan, FOBO se više odnosi na agoniziranje oko manjih odluka, posebice kad su obje opcije sasvim prihvatljive.
Iza oba termina, FOMO i FOBO, koji postoje još od 2004., stoji Patrick McGinnis, a sad je za portal HuffPost otkrio što točno označava FOBO i zašto je problematično razmišljati na ovaj način.
“FOBO je bolest izobilja. Naš svijet nas na naš zahtjev preplavljuje naizgled beskrajnim izborima, tjerajući nas na to da sve svoje opcije držimo otvorenima i ne posvećujemo se samo jednoj”, kaže McGinnis.
Strah od bolje opcije često osjetimo kad moramo donijeti banalne odluke. Jeste li se ikad toliko dvoumili oko odabira jela u restoranu da vam je mozak “zablokirao” kad vam se obratio konobar? Ili ste toliko dugo pokušavali izabrati outfit za izlazak da ste naposljetku zakasnili? Pa, sve je to FOBO, prema stručnjacima.
Ova ekstremna averzija od donošenja krive odluke dovodi nas do pretjeranog analiziranja i odugovlačenja.U osnovi, to je recept za neodlučnost i “paralizu analize” jer ljudi odugovlače proces donošenja izbora i oklijevaju se obvezati.
Iako smo prethodno pisali o banalnim primjerima poput odabira jela ili odjeće, kod nekih FOBO odlazi korak dalje pa počinje negativno utjecati na njihovo mentalno zdravlje i cjelokupnu kvalitetu života. Primjerice, strah od bolje opcije uvelike može utjecati na romantične odnose – neki se stalno pitaju što ako dođe netko bolji, pa se ne uspijevaju posvetiti osobi kraj sebe.
“Kao rezultat toga, živite u svijetu “možda”, dok zavlačite i sebe i druge”, objasnio je McGinnis, pa dodao: “FOBO je ozbiljan problem koji može nanijeti puno veću štetu negoli FOMO. Za razliku od FOMO-a, koji je većinom unutarnja borba koja vam najviše šteti, posljednice FOBO-a ne snosite samo vi, oni su također nametnuti onima oko vas”.
Međutim, važno je zapamtiti da je osjećaj straha od bolje opcije često rezultat našeg okruženja – dolaskom interneta, online kupovine, društvenih mreža, aplikacija za dejtanje, doista se čini kao da su nam opcije beskonačne, tražili mi nove tenisice ili partnera.
“Psihički, FOBO može pridonijeti tjeskobi i depresiji budući da stalna potraga za boljim opcijama sprječava pojedince u uživanju u svojim sadašnjim okolnostima”, rekla je psihologinja Patricia Dixon, pa dodala: “Ovakav način razmišljanja potiče nezadovoljstvo i može narušiti samopouzdanje, što dovodi do odugovlačenja i neodlučnosti. U vezama ovaj strah može spriječiti osobni rast i povezanost.”
“Za borbu protiv FOBO-a bitno je promijeniti način razmišljanja o izborima. Prigrlite ideju da bi vaše odluke mogle biti najbolje u ovom trenutku, čak i ako se kasnije pojave alternative”, rekla je psihologinja.
Umjesto da se na druge opcije gleda kao na inherentno bolje, preporučila je da ih se jednostavno prepozna kao drukčije. Ova perspektiva može vas potaknuti na to da donosite odluke i prihvaćate ih umjesto da čekate nešto bolje.
Isto tako, ono što bi vam moglo pomoći jest smanjenje vremena koje provodite na internetu – u svakodnevnom životu, opcija je doista u svakom smislu manje, pa se ono što je pred nama puno više cijeni.
FOTO: Jacob Wackerhausen/iStock/Getty Images