Prehrana za zrele godine: Namirnice koje tijelo voli nakon 50.
Nakon 50. godine, tijelo prolazi kroz niz promjena - metabolizam se usporava, smanjuje se mišićna masa, a kosti postaju osjetljivije.Istovremen...
Krajnje je vrijeme da vagina prestane biti tabu
Budite iskreni. Koliko često o svojoj vagini pričate kao o zadivljujućem organu, kakav ona uistinu jest? Zapravo, koliko često uopće pričate o svojoj vagini? Diskutirate li o njoj s, primjerice, prijateljicama, ili smatrate da su takve teme rezervirane isključivo za vašeg ginekologa?
Ako malo bolje razmislimo, zanimljivo je kako žene i dalje tabu temom smatraju sve što uključuje njihovu vaginu, što se za muškarce nikako ne može reći, zar ne? Štoviše, pričanje o samim funkcijama, a posebice o problemima koji se mogu javiti na ovom području (s kojima se baš svaka od nas susrela barem jednom u životu), smatramo pomalo sramotnim i neugodnim, iako utječu na naše svakodnevno funkcioniranje, kao i na naš seksualni život. Čak se i sam naziv ovog ženskog organa najčešće nepotrebno mijenja za fraze poput “tamo dolje”, koje nedvojbeno evociraju sram te pokazuju da imamo još puno posla na putu destigmatizacije vagine. A prvi korak na potonjem putu jest razgovor o ovom čudesnom ženskom organu i svim njegovim funkcijama.
Kako bismo vas uvjerili u to da je vagina apsolutno genijalan i vrlo pametan organ, s ciljem da je potpuno zavolite i da se s njome napokon potpuno sprijateljite, pripremili smo nekoliko sjajnih činjenica u nastavku.
Točnije, zdrave vagine nemaju jak miris. Naime, jedan od najočitijih pokazatelja da vaša vagina prolazi kroz promjene ili da joj nije najbolje, jesu drukčiji, nešto neugodniji mirisi. Oni mogu biti indikatori potencijalnih zdravstvenih problema, odnosno dehidracije, infekcije…
Računa se da je prosječna vagina duboka od 7 do 8 centimetara, no njezina se dubina povećava tijekom stimulacije, odnosno uzbuđenja, pa tako ona može “narasti” do 12 centimetara. Također, tijekom stimulacije i uslijed uzbuđenja, povećava se i klitoris, koji se puni krvlju.
Premda se mehanizam ženske ejakulacije još uvijek istražuje, smatra se da neke (rijetke) žene mogu proizvesti tekućinu u tkivu G-točke tijekom repetitivne stimulacije.
Famozna G-točka i dalje ostaje misterij, čak i za znanstvenike. Ipak, 2008. godine znanstvenici su otkrili da dosta žena zapravo nema G-točku. Isto tako, prema istraživanju, kod žena koje tvrde da imaju G-točku, ona je smještena na oko 2 centimetra unutar gornje stijenke vagine. S druge strane, postoje i mišljenja da je G-točka samo unutarnje produljenje klitorisa.
Dok se polemike i dalje vode oko misteriozne G-točke, čini se da još jedan termin trebamo zapamtiti. A-točka, odnosno Anterior Fornix erogena zona, nježno je tkivo na kraju vagine, točno ispred cerviksa (grlića maternice). Stimulacijom ove točke dolazi do kontrakcija i vlaženja vagine. Dakle, mjesto kojim se trebamo pozabaviti!
Tijekom orgazma, naše tijelo otpušta endorfine, odnosno vrstu neuroprijenosnika i enzima koji čine da se osjećamo dobro. Oni su nalik opijatima (prirodnima!), a rezultat otpuštanja ovih biokemijskih spojeva je nalet euforije te može djelovati na smanjenje boli. Idealno protiv glavobolje! 🙂
“Istisnuti” bebu kroz uski otvor vagine mnogima se čini kao SF, no ovo je još samo jedan dokaz koliko je ovaj ženski organ čudesan. Tome u prilog ide i činjenica da se vagina tijekom porođaja proširi više od tri puta njezine veličine, no nakon porođaja ona se kod većine žena vraća na svoju normalnu veličinu i izgled. Ono što joj treba jest samo nešto vremena za oporavak.
Prije nego što se odlučite na brazilsku depilaciju, razmislite o ovome: smatra se da stidne dlačice reduciraju vanjsko trenje tijekom seksa, prikupljaju izlučene feromone i štite od infekcija te iritacija.
O ovom smo vam već pisali, no moramo ponoviti jer je riječ o jednoj od najzanimljivijih karakteristika vagine. Iako na tržištu postoji gomila proizvoda za higijenu intimnog područja, vagina zapravo sama proizvodi korisne laktobacile koji joj osiguravaju njezin kiseli pH, a koji onemogućuje razmnožavanje štetnih bakterija i gljivica te tako štite od infekcija. Naravno, održavanje higijene vagine je u redu, no isključivo blagim proizvodima.
Baš kao što je slučaj s mirisima, i iscjedak koji vagina proizvodi je zapravo normalan i vrlo čist – kad smo zdravi. Zdrav iscjedak je ispunjen dobrim bakterijama koje štite vaginu od infekcija, čiste ju i ovlažuju. Dakle, trebamo ga.
Uslijed stresa, hormonalnih promjena (tijekom trudnoće, u menopauzi ili pri korištenju hormonalne kontracepcije), uzimanja antibiotika, upotrebe tampona, pretjeranih higijenskih navika ili kupanja u bazenu, rijeci ili moru, vaginalna ravnoteža može se poremetiti. Drugim riječima, mogu se reducirati korisni laktobacili, nakon čega se štetne bakterije i gljivice, poput Escherichije coli, Gardnerelle vaginalis i Candide albicans lako razmnožavaju i dominiraju vaginalnim područjem, što se naziva bakterijska vaginoza. Simptomi koji se mogu javiti su vaginalni svrbež, bolno pečenje, iscjedak neugodnog mirisa, urinarne upale i bolni spolni odnosi. Želite li biti sigurni, zbog mogućnosti razvoja upale ili tegoba u vaginalnom području, možete kao dio putne ljekarne tijekom ljeta nositi sinbiotik za žensko zdravlje koji sadrži dobre bakterije koje štite i obnavljaju vaginalnu floru, poput OMNi-BiOTiC® FLORA plus+.
Uslijed hormonalnih promjena, posebice opadanja razine estrogena, već tijekom perimenopauze i u samoj menopauzi, može doći do smanjenja broja laktobacila u vagini, što može dovesti do urogenitalnih infekcija, a posebno je karakteristična suhoća rodnice. U tom slučaju preporučuje se uzimanje dobrih bakterija iz sinbiotika OMNi-BiOTiC® FLORA plus+, kojim će se nadomjestiti korisni laktobacili i pružiti prirodna podrška ženskom zdravlju u cjelini. Riječ je o dodatku prehrani koji podržava žensku vaginalnu floru, a sadrži 4 znanstveno provjerena i klinički dokazana bakterijska soja. Ova 4 soja laktobacila znanstveno su istražena na Sveučilišnoj bolnici u Beču brojnim studijama, a specifična su po tome što su prirodno dio zdrave ženske vaginalne flore, nadoknađuju nedostatak laktobacila u vaginalnoj flori, imaju sposobnost nastanjivanja u vaginalnom području.
Foto: Ildar Abulkhanov, Olga Ivanova, Nadezhda Evgenova/iStock/Getty Images Plus, PR