Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Intimno zdravlje žene od velike je važnosti tijekom cijele godine. Savjeta nikada dovoljno jer je važno dobro se osjetiti i znati najvažnije teme i probleme vezane uz osobnu higijenu. Nedostatak educiranosti često dovodi do mnogih zdravstvenih problema za žene. Stoga se brinite o zdravlju svoje vagine i o higijeni intimnog područja, a posebice ljeti, kad je dodatno izražen znoj, vlaga, toplina… U potrazi za savjetima, stručne odgovore dala nam je Dr. Tihana Mazalin iz Poliklinike Mazalin koju smo upitali kako održavati higijenu intimnog područja za vrijeme ljetnih vrućina i za vrijeme menstruacije te kako doskočiti čestim ljetnim urinarnim i vaginalnim infekcijama.
Odgovore pročitajte u nastavku.
Kako održavati higijenu intimnog područja ljeti, za vrijeme ljetnih vrućina?
Uvijek je važno održavati higijenu intimnog područja, a ljeti pogotovo. Za vrijeme ljetnih vrućina, ako ste na moru, nemojte zaboraviti redovito presvlačiti kupaći kostim, kad god je to moguće, jer je mokri kupaći kostim pogodan za razvoj bakterija te razvoj mokraćnih infekcija. Pogotovo mijenjajte kupaći kostim ako ste skloni infekcijama intimnog područja, ako imate menstruaciju, ako ste trudni ili ako primijetite određene simptome. Također izbjegavajte sintetičko donje rublje, radije odaberite pamučno, jer je ono prozračno i bolje kod upijanja znoja. Preporučuje se izbjegavati odjeću koja potiče znojenje jer ako dođe do jačeg znojenja intimnog područja, mogu se pojaviti crvenilo i prištići.
Koji su najvažniji kratki savjeti za održavanje higijene ljeti za vrijeme menstruacije?
Tako je i s ulošcima – ako ste na moru u vrijeme menstruacije, izbjegavajte sintetičke uloške. Uloške je potrebno mijenjati svakih nekoliko sati, češće kod obilnog krvarenja. Ako pak koristite tampone, redovito ih mijenjajte te vodite brigu o tome da tampon ne zaboravite izvaditi. Nažalost, zna se dogoditi da tampon predugo ostane u rodnici, što može uzrokovati ozbiljno zdravstveno stanje. Možete se odlučiti i za menstrualnu čašicu, koja je čest odabir žena, pogotovo ljeti. Za vrijeme menstruacije smijete se kupati, pogotovo ako nemate jako krvarenje. Žene koje imaju slabije krvarenje, smiju se kupati već prvi dan. Ako pak imate jače krvarenje, bolje je kupati se nakon što prođu prvi dani menstruacije.
Također, bolje je kupati se u hladnoj, nego zagrijanoj vodi jer zagrijana voda potiče širenje krvnih žila te može pojačati krvarenje. Još jedan savjet je da pijete dovoljno tekućine, pogotovo vode jer manjak vode u organizmu može utjecati na mokraćne infekcije. Vrlo je važno pažljivo odabrati kozmetičke proizvode za intimnu njegu, obratite pozornost na kvalitetu proizvoda tako da nemaju sulfate, konzervanse i da imaju odgovarajuću ph vrijednost (između 3,8-4,5). Ako se koriste gelovi koji sadrže parfem, može doći do bakterijske vaginoze koja posljedično može uzrokovati jači vaginalni iscjedak.
Ljeti, zbog velikih vrućina, preporučuje se pranje intimnog područja dva puta na dan, a češće ako dolazi do jačeg znojenja ili u vrijeme menstruacije. Što se tiče depilacije ljeti, koju god metodu ćete odabrati, bitno je da se voditi briga o higijeni i da se primjerice brijanje dlačica radi čistim predmetima te da se nakon toga koža namaže kremom protiv iritacije. Također, ako je ljeti spolna aktivnost izraženija, vodite brigu o zaštiti kako bi se spriječilo prenošenje spolno prenosivih bolesti te odgovornom spolnom ponašanju i o higijeni prije, za vrijeme i nakon spolnog odnosa.
Pročitajte: 5 pravila o donjem rublju za zdravlje vagine kojih se trebaju pridržavati sve žene
Ljeti su česte urinarne (mokraćne) infekcije kod žena zbog primjerica kupanja u bazenima, topline, vlage. Kako tome doskočiti, na što žene posebno moraju paziti? Osim urinarnih, na ljetovanju su česte i vaginalne infekcije. Zašto do njih dolazi i što raditi kako bi se izbjegle?
Vrlo je bitno voditi brigu o higijeni intimnog područja kako ne bi došlo do vaginalne infekcije, gljivične ili bakterijske, iritacije, mokraćne infekcije itd. Mokraćne infekcije vrlo su česte u žena, pogotovo u ljetnom periodu. Upalu mokraćnog mjehura možete prepoznati po učestalom nagonu za mokrenje, bolovima u trbuhu, osjećaju nelagode, neugodnom mirisu mokraće. Možete si pomoći tako što ćete piti puno tekućine, više nego inače te da ne odgađate mokrenje. Naravno, ako se tegobe produlje, svakako se posavjetujte s liječnikom koji će propisati antibiotik ako je potrebno. Gljivična vaginalna infekcija može se prepoznati prema simptomima poput: gustog iscjetka, crvenila, svrbeži, a ako niste u mogućnosti posjetiti liječnika, savjetuje se korištenje vaginaleta ili krema koje možete kupiti u ljekarni. Naravno, preporuka je otići ginekologu prvom prilikom.
FOTO: Pexels
FOTO: Jorge Fernández Salas/Unsplash