GLAVNI RAZLOZI ZBOG KOJIH PATITE od kronične užurbanosti i prezaposlenosti

by | 30 rujna, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Otkazujete li često u posljednje vrijeme druženja s obitelji i prijateljima? Ili se s istima već tjednima dogovarate za druženja jer ste “prezaposleni”? Ako vam išta od navedenog zvuči poznato, dobro došli u klub “kronično užurbanih ljudi”.

No znate što? Definitivno niste sami. A takva prezaposlenost i kronična užurbanost često se opisuju kao zamke posla, sadašnje histerije, egzistencijalne sigurnosti te zaštite protiv praznine. Drugim riječima, prezauzetost je neka vrsta ovisnosti, a mnogi se od nas bore s njom.
Pogon za ego
Užurbanost je postala mjera naše poduzetničke vrijednosti. Umjesto vrednovanja strategije i učinkovitosti, mi vrednujemo koliko radimo te po tome mjerimo razinu uspješnosti.
Osjećaj krivnje
Sigurni smo kako će vam ovo biti itekako poznato, a radi se o osjećaju krivnje kada uzmemo zasluženi odmor. A ako to nije krivnja, onda je svakako anksioznost da bismo trebali raditi više. Punjenjem rasporeda smatramo se produktivnijima, čak i ako tako zapravo radimo manje te smo korak bliže tome da puknemo po svim šavovima.
Odvraćanje od najvećih strahova
Ako stalno trčite od jedne obveze do druge, tako je lakše ignorirati druge važne životne stvari koje zahtijevaju vašu pažnju. Zaokupljanjem poslom zapravo se odupiremo neugodnoj tišini, koja čini da se osjećamo nelagodno. No, ovdje je istina: tišina je zapravo odlična za našu produktivnost te ona poboljšava pamćenje pa je prihvatite s vremena na vrijeme kako biste se osjećali bolje.
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

IZVOR: INDEX.HR