Glazba motivira, potiče vježbanje i produžava trening

by | 6 studenoga, 2013

Glazba stimulira otpuštanje dopamina, neurotransmitera zaduženog za osjećaj zadovoljstva, povećava motivaciju i umiruje rad srca što produžava trajanje treninga.

Za veću motivaciju počnite s najdražom glazbom
Glazba djeluje direktno na mozak i podiže razinu dopamina, neurotransmitera zaslužnog za koncentraciju, opuštanje i osjećaj zadovoljstva. Ona motivira, a tijekom napornog vježbanja usporava rad srca ako se vježba uz omiljene ritmove.

Za pilates umirujući tonovi, a za trčanje brzi
Za brojne sportaše i rekreativce dobar trening nezamisliv je bez glazbe, a upravo uz nju vrijeme brže prolazi. Ona odvlači pažnju od napora i motivira na veći trud. Kod trčanja, najbolji su brži ritmovi s oko 160 otkucaja u minuti, dok je kod joge i pilatesa savršena glazba s oko 120 udaraca u minuti, potvrdilo je 30-godišnje američko istraživanje koje je uključilo 74.000 pjesama.

Klasična glazba umiruje srce i produžuje trening
Klasična glazba potiče na bolje rezultate i više truda kod tjelovježbe i za razliku od brzih ritmova umiruje srčani ritam, snižava krvni tlak i opušta. Time se produžava i trajanje treninga, a vježbe su djelotvornije. Relaksirajuća glazba smanjuje razinu hormona stresa kortizola u tijelu, a preporučuje se slušanje Mozarta i Beethovena.

Uz pop i techno ritmove trudimo se više
Opuštajuće pjesme s ujednačenim ritmom nisu najbolji izbor za trening zato što djeluju umirujuće, dok techno i pop glazba imaju suprotan učinak. One pojačavaju tempo vježbanja za 10 posto i potiču na bolje rezultate. Što je pjesma živahnija, to se više trudimo, tvrde stručnjaci. Reggae i jazz glazbu nije preporučljivo slušati na treningu zato što ne potiče na rad, već opušta, potvrdilo je istraživanje belgijskog Sveučilišta “Ghent”.

Izvor: 24sata.hr