5 stvari koje bi koloristi željeli da prestanete raditi nakon što izađete iz frizerskog salona

Izbjegnite ih

by | 15 studenoga, 2024
što ne raditi nakon bojenja kose

Izbjegavanjem ovih navika možete produžiti postojanost svoje boje i održati kosu jednako fantastičnom kao kada ste prvi put izašli iz salona. Zapamtite, vaša je kosa investicija – zaštitite ju!

Osjećate se kao milijun dolara kad izađete iz frizerskog salona s blistavom bojom kose i svježim pramenovima? Sigurni smo kako želite da vaša boja izgleda besprijekorno što je dulje moguće. Kako biste prevenirali da vaši sjajni pramenovi brzo izgube sjaj, a boja izlijedi, postoji nekoliko stvari koje biste trebali izbjegavati.

Pročitajte: Ovo su najbolji šamponi i regeneratori za suhu i oštećenu kosu

Frizerski stručnjaci i koloristi svojim klijentima savjetuju da preskoče ove stvari kad je u pitanju njega i stiliziranje kose kod kuće, barem prvih tjedan dana nakon bojenja, ili što je dulje moguće. Na ovaj način, vaša će moderna boja kose ostati duže postojana i blistava.

što ne raditi nakon bojenja kose

Foto: George Doyle, Stockbyte via Getty Images

5 stvari koje bi koloristi željeli da prestanete raditi

Vrijeme, trud i novac utrošeni na postizanje te savršene nijanse ne bi trebali biti uzalud zbog navika koje štete boji. Donosimo pet uobičajenih pogrešaka koje koloristi žele da izbjegavate nakon što izađete iz salona kako ne biste u kratkom roku poništiti njihov naporan rad.

1# Korištenje uređaja za oblikovanje

Svi volimo zaglađeni finiš koji nam pruža “pegla” za kosu ili figaro koji udahne dodatni volumen našim pramenovim, ali pretjerano korištenje alata koji zgarijevaju kosu – a posebno odmah nakon bojenja kose – jest veliko “ne”. Toplina ne samo da isušuje kosu već i razgrađuje molekule boje, uzrokujući da vaša nova nijansa brže izblijedi. Visoke temperature mogu skinuti zaštitni sloj kutikule koji zadržava boju i sjaj, ostavljajući vašu kosu bez sjaja.

Što napraviti Koloristi predlažu korištenje sprejeva za zaštitu od topline i da pričekate najmanje tjedan dana prije nego što posegnete za uređajima za toplinsko oblikovanje kose. Do tada, prihvatite metode stiliziranja poput pletenica ili uvijača za stiliziranje frizure.

2# Prečesto pranje kose

Preučestalo pranje kose jedan je od najbržih načina da u kratkom roku uklonite svjoju svježu boju. Većina profesionalnih boja dizajnirana je tako da obloži kutikulu kose, ali voda i šamponi mogu isprati molekule boje, posebno unutar prvog tjedna kada se boja nije potpuno “primila”. Osim toga, vruća voda otvara kutikulu vlasi, što olakšava blijeđenje boje.

Što napraviti Koloristi preporučuju prati kosu najviše 2-3 puta tjedno mlakom vodom. Nije naodmet odlučiti se za šampon bez sulfata, koji je nježniji prema obojenoj kosi, a pokušajte koristiti šampon za suho pranje između pranja kako biste zadržali svježinu korijena.

Pročitajte: Zašto su preparati za ispucale vrhove prijevara stoljeća

3# Preagresivno četkanje kose

Pregrubo četkanje, jednako kao i korištenje neodgovarajuće četke/češlja može uzrokovati značajnu štetu, osobito kad je vaša kosa svježe obojena. Vlas kose poroznija je i lomljivija nakon bojenja, a snažno četkanje može dovesti do lomljenja i ispucalih vrhova. Osim toga, ovo trenje može uzrokovati brže blijeđenje boje trošenjem zaštitnog sloja kose.

Što napraviti Koloristi predlažu korištenje češlja sa širokim zupcima ili četke za raščešljavanje, počevši od vrhova i lagano napredujući prema gore. Ako imate grubu kosu koja se teško raščešljava, nanesite regenerator koji se ne ispire ili sprej za raščešljavanje kako biste smanjili trenje i olakšali četkanje.

što ne raditi nakon bojenja kose

Foto: puhhha, iStock via Getty Images Plus

4# Korištenje šampona i regeneratora niske kvalitete

Jeftini šamponi mogu vam uštedjeti novac, ali vašoj obojenoj kosi ne čine nikakvu uslugu. Mnogi nekvalitetni šamponi sadrže sulfate i jake deterdžente koji uklanjaju boju i prirodna ulja, ostavljajući vašu kosu bez sjaja i beživotnom.

Što napraviti Ulaganje u kvalitetne, profesionalne šampone bez sulfata osigurava da vaši pramenovi i tonovi ostanu duže vibrantni. Ovi šamponi su posebno formulirani za održavanje pH ravnoteže vaše kose i zatvaranje kutikule, zadržavajući boju i sjaj.

5# Odlazak na bazen odmah nakon bojenja

Bazeni su veliki neprijatelji svježe obojene kose. Klor koji se koristi za dezinfekciju vode u bazenu jaka je kemikalija koja može doslovno skinuti ili promijeniti boju vaše kose, osobito ako imate plave pramenove. Klor ne samo da isušuje kosu već i oslabljuje kutikulu, zbog čega boja lakše izblijedi.

Što napraviti Koloristi savjetuju da pričekate najmanje tjedan dana prije plivanja kako bi se boja potpuno primila. Ali, ako ne možete odoljeti bazenu, prije plivanja prvo namočite kosu vodom iz slavine i nanesite regenerator koji se ne ispire ili kremu za kosu da biste stvorili barijeru. Još bolje, nosite kapu za plivanje za dodatnu zaštitu.

Pročitajte: Vaša se kosa prebrzo masti? Ovih 6 metoda uravnotežit će prekomjerno lučenje sebuma

Foto:gorodenkoff, iStock via Getty Images Plus