U Zagrebu se održavaju radionice art terapije za lakše svladavanje svakodnevnih briga i stresa
Brojna su istraživanja pokazala da bavljenje umjetnošću, u njezinim raznim oblicima, može biti vrlo pozitivno za mentalno zdravlje. Tu se pojavila ...
Piše: Brankica Treskavica
Sigurni smo da svi koji prate našu stranicu znaju da časopis “Lepota i zdravlje” dana 3. travnja u hotelu Hyatt u Beogradu organizira veliku regionalnu Pro-Femina konferenciju. Teme koje smo odabrali nagnat će nas da se zamislimo, zabrinemo, nasmijemo, da budemo kritični i samokritični, da usporedimo navike i stavove… Kako bismo djelić svega toga već sada osjetili, svakog dana na portalu predstavljamo po jednog sudionika. Neki će nam otkriti dijelove svog izlaganja ili poglede na određene teme, a neki su krenuli od slogana konferencije “Što radimo dok čekamo bolja vremena”.
Danas nam Helena Ivanov, studentica Fakulteta političkih nauka, koja je pobijedila na Svjetskom sveučilišnom debatnom prvenstvu, otkriva što su joj sve donijele debate:
Osim studija, moja velika strast je debata – argumentirana rasprava o najrazličitijim društvenim pitanjima. Mislim da me upravo debata naučila da ne treba sjediti i čekati bolja vremena, već da smo mi ti koji trebaju razmisliti na koji način ih možemo stvoriti. Od početka studija aktivno debatiram sa svojim debatnim partnerom Stefanom Siridžanskim. Zajedno s njim imala sam čast doći do završnice Svjetskog sveučilišnog debatnog prvenstva, te da on i ja budemo prvi i drugi govornici u kategoriji engleski kao strani jezik, kao i da ove godine još jednom potvrdimo uspjeh sa Svjetskog prvenstva na turniru u Budimpešti. Debata me privukla prije svega zbog toga što sam shvatila da mogu naučiti kako izraziti svoje misli na pravi način – koncizno, koherentno i jasno. Mislim da je to, za nekoga tko se bavi društvenim znanostima, od ključne važnosti. Debata zahtijeva i veliku razinu opće informiranosti, jer – kao što sam rekla – može se debatirati o najraznovrsnijim pitanjima, tako da jedan raspravljač mora biti upućen u sva zbivanja, a mislim da je opća informiranost nešto na čemu bi svi trebali raditi svakodnevno, bez obzira na zanimanja i struku. Jednostavno, moramo razumjeti svijet u kojem živimo, a to najbolje možemo napraviti kada znamo što više stvari o njemu. Na kraju, najvažnije čemu me debata naučila jest to da uvijek i o svemu razmislim nekoliko puta, bilo da je u pitanju nešto što sam čula na televiziji ili pročitala u novinama, pa čak i kad je u pitanju moj stav o nekom pitanju. Upravo zato što nikada ne znate koju temu i položaj ćete dobiti, morate stalno biti spremni na to da za sve nađete razloge za i protiv, i to na kraju postaje vaša navika. Uvijek gledate pozitivne i negativne strane, a to je dobro, jer je svaka odluka donesena racionalnije, što vjerojatno znači i ispravnije. Osim toga, u svijetu u kojem svi stalno nešto žele prodati ili vam servirati, od ključne je važnosti da stalno koristimo vlastiti mozak i da razmišljamo.
Program cijele konferencije možete pogledati OVDJE.