Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Francuski chef Joel Roessel potkraj 2014. godine otkrio je da miksanje tekućine iz konzerviranog slanutka pretvara istu u pjenu nalik na tučeni bjelanjak.
Kasnije je američki slastičar Goose Wohlt imenovao ovu namirnicu aquafaba, te pokrenuo Facebook stranicu Vegan Meringue-Hits and Misses koja okuplja više od 45.000 entuzijasta, te na kojoj isti dijele informacije o kuharskim pokušajima s ovom namirnicom.
Aquafaba je tekućina iz konzerve slanutka, ali podrazumijeva i vodu koja ostaje nakon kuhanja raznih mahunarki i grahorica kod kuće. Iskoristiti se može kao zamjena za tučene bjelanjke s dodatkom šećera u kolačima poput makrona i raznih mousseva. Može igrati ulogu veziva za pripremu veganskih burgera ili poslužiti kao emulgator za pripremu majoneze bez dodatka jaja.
Iako se od ove tekućine ne mogu pripremiti klasična “jaja” na kajganu ili quiche, neki je koriste umjesto jaja za pripremu palačinki. Najbolje od svega je to što ne postoje zdravstveni rizici za konzumaciju ove hrane, jer se može jesti i sirova, što ponekad može biti problem kod svježih jaja kod kojih nije poznato koliko su stara i jesu li pravilno skladištena.
Iskusni znalci koji su već kuhali s aquafabom tvrde da tekućina od slanutka nema okus po ovoj mahunarki te da je posve sigurna za konzumaciju. Može se zamrznuti i odmrzavati nebrojeno puta bez bojazni da će promijeniti svoju strukturu i okus.
U nutricionističkom smislu riječ je o niskokaloričnoj namirnici koja je bogata kalcijem, a sadrži i nešto bjelančevina, željeza te soli. S druge strane, ne sadrži kolesterol ni masnoće, pa se smatra zdravijom alternativom za jaja, koja je osobito pogodna za prehranu vegana i vegetarijanaca.