Marshall slušalice u Kopenhagenu nose kao modni dodatak – isplati li ih se kupiti?
Kopenhagen, grad poznat po svom sofisticiranom stilu i ljubavi prema dizajnu, posljednjih godina postaje epicentar novih trendova, uključujući i ne...
Tehnologija je iz dana u dan sve naprednija. Računalni algoritmi nedavno su uspjeli proizvesti potpuno nov, ali i originalan Rembrandtov portret.
Je li to doista divovski skok za tehnologiju, ili je ipak riječ o golemom koraku unazad za čovječanstvo i naše razumijevanje umjetnosti? Kada je objavljen „The Next Rembrandt“, mišljenja su bila podvojena. Jedan dio posjetitelja bio je oduševljen ovakvim razvojem tehnologije i zalagali su se za njezino unaprjeđenje, dok ostatak ovakvu tehnologiju ne odobrava jer smatraju kako se najveći svjetski umjetnici i njihova djela ne bi smjeli svesti na računalne algoritme.
Projekt koji je trajao punih 18 mjeseci zajednički je rad znanstvenika, programera, inženjera i povjesničara umjetnosti. Algoritmi su 346 Rembrandtove slike identificirali i replicirali geometrijske uzorke, kao i poteze i boje koje je umjetnika koristio u svojim djelima iz 17. stoljeća. Konačni rezultat, koji zapravo predstavlja sliku nizozemskog baroknog slikara, sastoji se od 148 milijuna piksela, 13 slojeva UV tinte i tiskani su posebnim 3D pisačem.
Svi ljubitelji umjetnosti koji su sate i sate proveli u muzejima kao što su Louvre ili Prado, mogu potvrditi da je umjetnost puno više od računalnih algoritama.
Lorena Markoč