Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u Prečkom šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji, kao i djelatnici ...
Pokazala je velika analiza
Hodanje od samo 4000 koraka dnevno može smanjiti rizik od smrti iz bilo kojeg razloga, sugerira najveća analiza do danas – što više hodate, to su veće zdravstvene koristi.
Ideja da je sjedilački način života povezan s lošijim zdravljem sada je dobro utemeljena, ali do sada nije bilo jasno kojem bi optimalnom broju koraka ljudi trebali težiti ili postoji li gornja granica nakon koje se mogu poboljšati zdravlje minimalan.
Istraživači pod vodstvom Macieja Banacha, profesora kardiologije na Medicinskom sveučilištu u Lodzu u Poljskoj, crpili su podatke iz 17 prethodnih studija u kojima je sudjelovalo 226 889 ljudi, koji su praćeni u prosjeku od sedam godina kako bi procijenili zdravstvene učinke različitih dnevnih korak se broji.
Studija objavljena u European Journal of Preventive Cardiology sugerira da je hodanje od najmanje 3967 koraka dnevno počelo smanjivati rizik od umiranja iz bilo kojeg razloga, dok 2337 koraka dnevno smanjuje rizik od umiranja od kardiovaskularnih bolesti.
Iznad ovih graničnih vrijednosti, svako povećanje od 1000 koraka dnevno povezano je s 15 posto smanjenja rizika od umiranja iz bilo kojeg uzroka, dok je povećanje od 500 koraka dnevno povezano sa sedam posto smanjenja umiranja od kardiovaskularnih bolesti, kako piše The Guardian.
Pročitajte: Vani je previše hladno ili mračno za hodanje? Umjesto toga isprobajte ovo
“Naša studija potvrđuje da što više hodate, to bolje. Otkrili smo da se to odnosi i na muškarce i na žene bez obzira na dob i bez obzira na to živite li u umjerenom, suptropskom ili subpolarnom području svijeta ili u regiji s mješovitom klimom”, rekao je Banach. “Osim toga, naša analiza pokazuje kako je potrebno samo 4000 koraka dnevno da bi se značajno smanjila smrtnost iz bilo kojeg razloga, a još manje da bi se smanjila smrtnost od kardiovaskularnih bolesti.”
Za mlađe dobne skupine, najoštrije poboljšanje zdravstvenog stanja zabilježeno je kod pojedinaca koji su napravili između 7000 i 13 000 koraka dnevno, dok je za one u dobi od 60 godina i više to bilo između 6000 i 10 000 koraka.
Tim je također procijenio učinak hodanja do 20 000 koraka dnevno – što je jednako hodanju 9-10 milja za prosječnu osobu – i otkrio da se zdravstvene dobrobiti nastavljaju povećavati. “Nismo vidjeli nikakav opadajući učinak ili plato rizika ni za jednu od ispitanih skupina”, ustvrdio je tim.
Međutim, upozorili su da su podaci za takve “visoke korake” i dalje ograničeni te da su potrebna daljnja istraživanja.
Pročitajte: Bol u leđima i stres: kako ublažiti tegobe povezane s tjeskobom?
Foto:Pexels, rez-art iStock/Getty Images Plus via Getty Images