Fitness trendovi za 2025. godinu: koji će treninzi biti najpopularniji?
Nova godina nam je stigla, a s njom stiže i nova era fitnessa. Ako su vaši ciljevi za ovu godinu visoki, sada je pravo vrijeme da pronađete način k...
Fitness svijetom na društvenim mrežama posljednjih se nekoliko tjedana širi krajnje neobičan trend. Naime, svi su odlučili da je dobra ideja u svoju workout rutinu uklopiti hodanje unazad – bilo na traci za trčanje, ili pak vani i u vlastitom domu. Tvrde da hodanje unazad zapravo ima brojne pogodnosti na naš organizam – od fizičkih, do onih za mentalno zdravlje, a pod ovim je hashtagom na TikToku objavljeno čak 9,4 milijuna videozapisa.
Fitness trenerica Robin Laird odlučila je i sama isprobati ovaj trend pa je na svom YouTube kanalu objavila video u kojem je podijelila koje je prednosti osjetila nakon što je tijekom mjesec dana svakodnevno hodala unazad barem 30 minuta.
“Već drugi ili treći dan osjetila sam upalu mišića gluteusa, bedara i peta. Shvatila sam da je to zbog toga što pokrećem mišiće na drukčiji način od klasičnog hodanja ili trčanja”, rekla je Robin i dodala da ju je iznenadila činjenica koliko su joj mišići zapravo bili upaljeni.
“Inače hodam između 15 000 i 20 000 koraka na dan, radim jogu i pilates, pa me ovo šokiralo”, rekla je.
Pokretanje mišića koji ostaju zanemareni kod klasične tjelovježbe također može pomoći u ojačavanju noga općenito, kako tvrde stručnjaci.
“Jačanje kvadricepsa može dovesti do generalnog ojačanja nogu i može biti posebno korisno za ljude koji se oporavljaju od nekih vrsta ozljeda koljena”, rekao je trener Mike Julom za portal Healthline. Robin je također, kako bi bolje osjetila rad mišića stopala i poradila na balansu, odučila hodati bosa.
“Ne znam je li to zbog toga što su mi sve cipele prilagođene normalnom hodanju, ali shvatila sam da mi je najugodnije hodati unazad kad to činim na traci i bosa”, objasnila je fitness trenerica.
Osim na sam rad mišića, hodanje unazad može pozitivno utjecati i na balans i držanje. Razlog je prilično jednostavan – hodanje unazad nije nešto na što smo navikli, ne vidimo kamo se krećemo, pa ova aktivnost zahtjeva bolji balans i koordinaciju.
“Tako potičete jačanje leđa, što bi vam dugoročno moglo popraviti držanje”, rekao je Julom, a isto je potvrdilo i istraživanje iz 2019, koje je dokazalo da hodanje unazad može smanjiti rizik od padova. Ipak, iako dugoročno može poboljšati balans, hodanje unazad može biti nezgodno – zato se savjetuje da budete oprezni i ne pokušavate ovu vježbu ako imate vrtoglavice, probleme s kretanjem ili ravnotežom.
Potpuno neočekivani učinak hodanja unazad jest onaj na naš mozak. Zašto? Naime, hodanje unazad zahtijeva puno veći mentalni angažman od običnog hodanja.
“Pokreti na koje nismo navikli nas tjeraju na razmišljanje, angažiraju naš um i tjeraju nas da budemo usredotočeni”, rekao je dr. Peter Morelli za Healthline.
Ono što preporučuju stručnjaci je prvenstveno odabrati sigurno okruženje. To može biti na otvorenom, na praznoj trkačkoj stazi, ili pak u teretani na traci. Isto tako, počnite s malim intervalima, primjerice – pokušajte nekoliko puta tjedno hodati barem pet ili 10 minuta pa s vremenom možete povećati duljinu intervala.
@chaysembyrd UPDATE // IS BACKWARDS WALKING STILL BENEFICIAL LONG TERM?? // greens are @Bloom Nutrition // #gym #fitnesstips #update ♬ Ces bottes sont faites pour marcher – Eileen
Isto tako, krenite polako. Ako je hodate na traci, isprobajte prvo na najmanjim brzinama pa ih povećavajte s vremenom. Kasnije, možete dodati i uspon.
FOTO: Ekaterina Andreeva/iStock via GettyImages