Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Glazba izaziva osjećaj zadovoljstva kao najdraža hrana, tvrde istraživači sa Sveučilišta u Montrealu. Oni su odabrali osam dobrovoljaca od 19 do 24 godine, priključili ih na poseban skener i mjerili količinu hormona dopamina, kao i broj otkucaja srca, tjelesnu temperaturu i disanje. Ispostavilo se da mozak osoba koje padaju u euforiju dok slušaju glazbu, luči baš ovaj hormon zadovoljstva, a sličnu reakciju izaziva i hrana koju vole.
Dok su uživali u najdražim pjesmama, kod ispitanika je došlo do pojačanog lučenja dopamina u tzv. strijatum, u prednjem dijelu mozga. Te promjene se ne događaju ako im se glazba ne sviđa.
Dopamin se pojačano luči i dok jedemo, pa tada posebno uživamo. Isti učinak zadovoljstva zbog pojačanog lučenja dopamina izaziva i novac, kao i droga?!
Ipak, glazba je posebna zagonetka, ističu znanstvenici, utvrđeno je da Mozart osobito pozitivno utječe na mozak. Ispitanici koji ga slušaju pokazali su veći stupanj inteligencije na testovima u odnosu na one koji najviše vole moderniju glazbu. Znanstvenici vjeruju da je to zato što Mozartova glazba ima jedinstvene matematičke uzorke, koji aktiviraju logički dio mozga.
Foto: Mark Solarski / Unsplash