Pet načina kako vrućina utječe na vašu hormonalnu ravnotežu

by | 19 kolovoza, 2024

Hormonska neravnoteža može utjecati na sve, od razine stresa i menstrualnog ciklusa do nadutosti. A kako vrućina i vrući, ljetni dani utječu na hormone?

Prema Hannah Alderson, nutricionistici specijaliziranoj za hormone, “možemo dehidrirati, što utječe na sposobnost jetre da metabolizira i detoksificira hormone poput estrogena. Vruće vrijeme utječe na ravnotežu hormona jer tijelo mora više raditi da bi reguliralo svoju temperaturu”, piše glamourmagazine.co.uk.

Kako vrućina utječe na hormone

Povećane razine kortizola

Kortizol je poznat kao “hormon stresa” jer se proizvodi kao odgovor na stresne situacije, ali također igra važnu ulogu u regulaciji metabolizma, imunološkog odgovora i upalnih procesa. Visoke temperature mogu uzrokovati dodatni stres za tijelo, što dovodi do povećanja razine kortizola. Kronično povišena razina kortizola može negativno utjecati na imunitet, povećati razinu glukoze u krvi, uzrokovati probleme sa spavanjem i čak pridonijeti nakupljanju masnog tkiva, osobito u području abdomena.

Ono što je ključno znati za to jest da je svakoj osobi potreban kortizol jer se njime regulira razina glukoze u krvi, kontrola ciklusa spavanja i budnosti. Ipak, kad imate previše kortizola, to rezultira fizičkim i emocionalnim stresom.

No, ne samo time. Povišene razine kortizola tijekom vremena mogu dovesti do problema poput tjeskobe, umora i hormonske neravnoteže, prema stručnjakinji.

Ključ svega je u dobroj hidraciji, tehnikama dubokog disanja ili meditaciji, a veliku ulogu igra i prehrana – uzimajte antioksidanse, magnezij i namirnice bogate vitaminom B.

vručine i ženski hormoni

Dehidracija

Visoke temperature povećavaju rizik od dehidracije jer tijelo znojenjem gubi više tekućine. Dehidracija može izazvati neravnotežu elektrolita, što može utjecati na proizvodnju i funkciju hormona.

Uza sve to, hormoni štitnjače u ovom slučaju mogu isto biti pogođeni, što izravno utječe na metabolizam i samu energiju.

Tijekom ljeta obavezno se držite toga da pijete dovoljne količine vode zbog cjelokupnog stanja.

Promjene u razini melatonina

Melatonin je hormon koji regulira ciklus spavanja i budnosti. Proizvodi se tijekom noći i pomaže vam zaspati.

Međutim, visoke temperature mogu otežati spavanje, što može smanjiti razinu melatonina. Nedostatak kvalitetnog sna može poremetiti cijeli niz hormonskih funkcija jer je melatonin također povezan s regulacijom hormona stresa, imunitetom i metabolizmom.

Bolne menstruacije

Stručnjakinja kaže: “Vrućina i dehidracija također mogu utjecati na razine estrogena i progesterona, što dovodi do simptoma hormonalne neravnoteže. To može značiti neredovite mjesečnice ili pogoršanje simptoma PMS-a, poput grčeva.”

Da biste ublažili simptome, savjetujemo da povećate unos vode i usredotočite se na hranjive namirnice poput krastavaca, lubenice i jagoda. Također, možete početi i konzumirati biljne čajeve, poput čaja od mente.

vručine i ženski hormoni

Slab imunološki sustav

Vrućina i dehidracija mogu oslabiti hormonski sustav te utjecati na ravnotežu hormona poput kortizola i estrogena. Pobrinite se za to da tijekom ljeta i vrućina ostanete hidrirani kako biste regulirali razinu kortizola i podržali zdravlje jetre.

Stručnjaci predlažu  da u prehranu uključite hranu bogatu vitaminima C i E, cinkom i omega-3 masnim kiselinama, kao i probiotičke namirnice koje pomažu u održavanju zdravlja crijeva, usko povezanog s imunološkim sustavom.

Pročitajte: 9 mogućih razloga zašto osjećate mučninu

Foto: JohanJK iStock/Getty Images Plus via Getty Images, Pexels