Može li hormonska terapija usporiti starenje?

Nova studija pokazuje da bi hormonska terapija mogla usporiti biološko starenje kod starijih žena

by | 10 rujna, 2024
hormonska terapija starenje žene

Nova studija otkriva da žene u postmenopauzi koje su primale hormonsku terapiju tijekom perimenopauze stare sporije od žena koje nisu.

Biološka dob usredotočuje se na to koliko dobro vaše tijelo funkcionira umjesto na to koliko ste stari kronološki. Pad hormona estrogena koji se prirodno događa tijekom menopauze jedan je od mnogih čimbenika koji mogu ubrzati biološko starenje kod žena, čineći ih starijima od svojih kronoloških godina, kaže koautor studije Yufan Liu s Capital Medical University u Pekingu.

Budući da estrogen ima zaštitne učinke na različite tjelesne sustave, pad razine estrogena tijekom menopauze bi ubrzao biološko starenje.

Studija sugerira da bi hormonska nadomjesna terapija (HNL) mogla pomoći u usporavanju, potencijalno usporiti funkcionalno pogoršanje, spriječiti ozbiljne bolesti i poboljšati dugovječnost.

Studija je obuhvatila više od 100 000 žena. Za novu studiju, istraživači su ispitali podatke od oko 47 000 žena u postmenopauzi koje su koristile hormonsku nadomjesnu terapiju (HNL) i otprilike 70 000 žena koje nisu.

Ispitanice su u prosjeku bile u kasnim 50-im i ranim 60-im godinama.

Općenito, žene u studiji bile su biološki starije od svoje kronološke dobi. No sveukupno, razlika između kronološke i biološke dobi bila je 0,17 godina manja za žene koje su koristile HNL nego za žene koje nisu, prema nalazima objavljenim u JAMA Network Open.

Sa stajališta biološkog starenja, najveća korist od HNL-a pojavila se kod žena koje su koristile ovaj tretman otprilike četiri do osam godina, pokazalo je novo istraživanje. U ovom scenariju, razlika između kronološke i biološke dobi bila je 0,25 godina manja za korisnice HNL-a nego za žene koje nikad nisu primile ovu terapiju.

hormonska terapija starenje žene

Foto: Pexels

Menopauza, hormonska terapija i starenje

Žene prolaze kroz menopauzu kad prestanu imati menstruaciju, obično u četrdesetima ili pedesetima. Smanjena proizvodnja hormona estrogena i progesterona u godinama koje prethode menopauzi i nakon nje mogu dovesti do širokog spektra simptoma, uključujući promjene raspoloženja, bolove u zglobovima, suhoću vagine, nesanicu, probleme s pamćenjem te valunge i noćno znojenje.

Hormonska nadomjesna terapija preporučuje se za ublažavanje ovih simptoma kod žena mlađih od 60 godina ili unutar deset godina od početka menopauze, kako piše Menopause Society.

Pročitajte: Ovo su najčešći simptomi manjka vitamina B

Foto naslovna: TatyanaGl iStock/Getty Images Plus via Getty Images