Proteinski gingerbread smoothie kao doručak koji će vam dati snagu i razveseliti vas od jutra
Brzinsko čišćenje doma i kićenje drvca, odlazak na ručak "kod njegovih", pripremanje kolača za goste i kasnonoćna druženja s prijateljima - blagdan...
Mood food
Može li hrana poboljšati raspoloženje? Ako ste ikad pojeli neku vrstu hrane i nakon nje se osjećali umorno i tromo (a mi jesmo), onda je to svakako jedan od dokaza da vrsta hrane koju unosimo u sebe itekako utječe na to kako se osjećamo.
Baš kao što se osjećamo umorno i bezvoljno kad posegnemo za brzom hranom, ipak postoje i neke druge određene namirnice koje mogu potaknuti osjećaj sreće, smiriti nas ili nam dati prijeko potrebnu energiju.
Uz užurban način života, lako je zanemariti važnost kvalitetnih izbora u prehrani, no činjenica je da ono što jedemo izravno utječe na naš mozak i emocije.
Naravno, hrana nije jedini faktor koji može utjecati na raspoloženje. Ostali čimbenici uključuju stres, okruženje i nedostatak sna.
Ipak, kad se radi o hrani, dokazano je da određene namirnice mogu podići raspoloženje na prirodan i zdrav način, a mi smo istražili koje su to.
Ako niste ljubitelj orašastih plodova, možda je vrijeme da se to promijeni. Uvedite ih u prehranu na bilo kakav način jer je dokazano da su određeni orašasti plodovi i sjemenke, kao što su brazilski orasi, bademi i pinjoli dobri izvori cinka i selena, koji su važni za rad mozga.
Svi oni obiluju zdravim mastima i omega-3 masnim kiselinama koje podržavaju upravo zdravlje mozga, a uz to sadrže magnezij koji pomaže u opuštanju i smanjenju simptoma tjeskobe.
Bobičasto voće sadrži širok raspon antioksidansa i fenolnih spojeva koji igraju ključnu ulogu u borbi protiv oksidativnog stresa.
Ako ih ne možete pronaći svježe, pokušajte kupiti smrznuto bobičasto voće i tako uvrstiti u svoju prehranu – ono je prepuno antioksidansa koji štite mozak od stresa i upala.
Banane su prava mala riznica hranjivih tvari. Bogate su vitaminom B6, koji potiče proizvodnju serotonina, poznatog kao hormon sreće.
Njihov prirodni šećer daje brz nalet energije, a vlakna pomažu održati stabilnu razinu glukoze u krvi, čime se sprječavaju nagle promjene raspoloženja.
Osim toga, banane sadrže i magnezij koji smanjuje stres i pomaže u opuštanju mišića.
Zob, smeđa riža i kvinoja sadrže složene ugljikohidrate koji se polako razgrađuju, pružaju stabilnu energiju i sprječavaju nagle padove razine glukoze u krvi.
Ove žitarice također potiču proizvodnju serotonina, koji doprinosi osjećaju sreće i smirenosti.
Studija o ženama u postmenopauzi iz 2019. sugerira da je veći unos dijetalnih vlakana povezan s višom prijavljenom kvalitetom života mentalnog zdravlja, što uključuje simptome depresije.
Špinat, kelj, rukola i slično povrće bogati su folatima, vitaminima B-kompleksa koji igraju ključnu ulogu u proizvodnji neurotransmitera poput dopamina.
Dopamin je zaslužan za osjećaj zadovoljstva pa je konzumiranje lisnatog povrća u obroke sjajan način da podržite svoj mozak i tijelo.
Losos, skuša i sardine sadrže visok udio omega-3 masnih kiselina, ključnih za zdravlje mozga i smanjenje simptoma depresije.
Osim toga, bogate su vitaminom D, koji se često naziva “vitaminom sunca” jer pozitivno utječe na raspoloženje. Redovit unos masne ribe može značajno smanjiti osjećaj tjeskobe i pomoći u održavanju mentalne ravnoteže pa gledajte da se barem jednom tjedno na vašem jelovniku nađe riba.
Foto: Arx0nt iStock/Getty Images Plus via Getty Images