Ako ste u potrazi za idejama kako provesti vikend pred nama, ili pak neki od sljedećih, donosimo vam prijedloge bajkovitih i romantičnih hrvatskih dvoraca.
Vikend, to divno vrijeme kad se možemo posvetiti samo sebi i svojim najdražim ljudima, buditi se bez alarma i potpuno usporiti. Osim što nam vikend donosi prijeko potreban smiraj i pauzu od svakodnevne strke, mnogi od nas nastoje ga iskoristiti i za izlete u prirodu ili mini putovanja. Znajući da promjena okoline donosi koristi za dušu i tijelo, kao i to da lijepe uspomene retrospektivno donose brojne zdravstvene beneficije, poput smanjenja stresa, jedino što vam mi možemo reći jest da se dobro odjenete i krenete u novu avanturu!
Ovog puta, predlažemo vam da vikend pretvorite u bajku i provedete ga istražujući bajkovite i romantične dvorce u Hrvatskoj.
Ovaj bajkoviti dvorac nalazi se u netaknutoj crnogoričnoj stoljetnoj šumi u blizini Ravne Gore na 800 metara nadmorske visine. Njegova prošlost seže do davnog 14. stoljeća, kad ga je izgradila obitelj Frankopan kako bi zaštitila Gorski kotar od napada Osmanlija. Dvorac izgleda kao iz bajke, pa ni ne čudi što ga često posjećuju i (mali i veliki) ljubitelji Harryja Pottera, koji uživaju u vikend Školi magije…
Za jedan od najočuvanijih srednjovjekovnih dvorova, a danas muzej, veže se legenda o nesretnoj ljubavi ljepotice zlatne kose Veronike Desinićke i Fridrika II. Celjskog, sina moćnoga grofa Hermana. Ljubav dvoje mladih nije bila po njegovoj volji, pa su Veronika i Fridrik pobjegli u Sloveniju i potajno se vjenčali. Nezadovoljni grof izdao je nalog da ih se uhiti, a nesretni ljubavnici nisu se mogli sakriti. Veroniku je optužio da je coprnica, a njezino tijelo zazidali su u zid dvorca. U zimskim vjetrovitim danima, kako kažu mještani, još uvijek se mogu čuti jecaji nesretne Veronike…
Frankopanski kaštel u Ogulinu izgradio je jedan od najmoćnijih velikaša svog vremena, Bernardin Frankopan, oko 1500. godine iznad ponora rijeke Dobre – Đulinog ponora. Danas je u tom zdanju Zavičajni muzej s nekoliko zbirki te spomen-soba Ivane Brlić-Mažuranić, književnice rođene u Ogulinu 1874. godine. Bajkovita prirodna baština bila joj je pravi poticaj za pisanje legendarnih bajki, zbog kojih Ogulin mnogi smatraju zavičajem ovih maštovitih priča za djecu u kojoj uživaju i odrasli.
Dvorac Odescalchi središnje je zdanje srednjovjekovne jezgre Iloka. Ova impresivna građevina nastala je u 15. stoljeću i tijekom godina je nadograđivana, a nekoć je taj dvorac bio i ljetnikovac knezova. Sjeverno dvorišno pročelje okrenuto je prema Dunavu i otvoreno arkadama. Okružen je perivojem, koji je zaštićeni spomenik parkovne arhitekture. U njemu je smješten Muzej grada Iloka, otvoren za posjetitelje, a ispod zdanja nalaze se poznati stari iločki podrumi.