Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u zagrebačkom kvartu Prečko šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji,...
Znate one trenutke u kojima se razina stresa podigne od 0 do 100 u roku od nekoliko sekundi, primjerice kad vas šef raspali, gužva je u prometu ili je netko na vas prolio kavu? E, to bi mogao biti znak velikih problema…
Naime, u većini slučajeva, ljutnja je sastavni dio života, no stalni bijes u određenim situacijama, može značiti postojanje dubljeg problema – depresije.
Istraživanja su pokazala kako je ljutnja, otvorena ili potisnuta, zapravo česti znak razvoja psihičkih problema.
Psiholozi kažu kako osobe koje imaju problema s kontroliranjem bijesa mogu imati problema s razvojem depresije.
“Ne izgleda uvijek kao depresija, ali jest”, rekla je Marianna Strongin, psihologinja iz New Yorka. “Pacijenti većinom kažu kako su primijetili da lakše i brže ispadaju iz takta nego uobičajeno, a kada krenemo ‘kopati’ dublje u njihovu psihu, shvatimo da je riječ o depresiji”, nastavila je.
Iako se najčešće za tužne, potištene i zatvorene osobe veže etiketa depresivnosti, ne smiju se ignorirati osobe s pretjeranim izljevom bijesa jer oni najčešće lakše iskazuju ljutnju, nego dublje emocije, kao što je tuga.