Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Kada se dijete igra, ono ne samo da se zabavlja, nego uči o sebi i drugima. Jako je važno da dijete ima dovoljno vremena za igru. Igra je ključna za djetetov kognitivni razvoj, te za razvoj moralnog sustava.
Jako je bitno da dijete razvija prstiće, jer je to jako važno za njegov živčani sustav. Što su djetetovi prstići aktivniji, to se bolje ostvaruje njegov govorni, emocionalni i intelektualni razvoj. Vježbe prstićima treba započeti što prije. Masirajte, blago razgibavajte i milujte dječje prste.
Kada dijete napuni godinu dana, možete započeti s igrom pretvaranja. Upotrijebite predmete ili ljude kao zamjenu za simbole koji to inače nisu. Npr. neka vam kauč bude podmornica, tepih leteći tepih, lonac neka bude kapa, itd. Kroz ovu igru djeca se uče uživjeti u tuđu perspektivu i razvijaju vještine u rješavanju socijalnih problema, ali postaju i kreativnija.
Nakon navršene pete godine života djeteta, ono je spremno za igru s pravilima. To su uglavnom društvene igre koje imaju cilj, ali i pravila kako doći do tog cilja. Za početak je najbolje da možda igrate skrivača ili ‘čovječe, ne ljuti se’. Na ovaj način dijete će naučiti gubiti i nositi se s neuspjesima.
Kako dijete odrasta, tako bira sve složenije igre, kao što su igre s kartama, ali neka djeca se okrenu i sportskim igrama.
Izvor: ljepota.ba