Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Ono što jedemo utječe na sve aspekte naših života, pa tako i na dužinu i kvalitetu našeg sna te osjećaj nakon buđenja. Postoje namirnice koje znanstveno dokazano pozitivno djeluju na kvalitetu sna, ali i hrana koju bismo svakako trebali izbjegavati prije odlaska u krevet.
Prije spavanja – med i mlijeko!
Sjećate li se bakinog savjeta da je dobro popiti šalicu toplog mlijeka s medom prije spavanja? Sad je to i znanstveno dokazano jer mlijeko i mliječni proizvodi sadrže triptofan – esencijalnu masnu kiselinu koja potiče proizvodnju melatonina – neurohormona zaduženog za uspavljivanje, ali i seratonina, važnog u REM fazi sna, čija nedovoljna količina može uzrokovati nesanicu. Osim mlijeka, visoke količine triptofana nalaze se i u medu, orašastim plodovima, banani, ribi…
Ugljikohidrati za kvalitetan san
Hrana bogata ugljikohidratima, u sinergiji s mliječnim proizvodima, također povećava razinu triptofana u krvi. Stoga slobodno prije odlaska na spavanje pojedite zdjelicu mlijeka sa žitaricama, jogurt s nekoliko krekera ili kruh s malo sira.
Nemojte ići gladni na spavanje
Manja količina hrane u želucu može vam pomoći da lakše zaspite. Naime, ako legnete gladni, razmišljanje o hrani samo će vas još više razbuditi. Ipak, neka zalogaji prije odlaska na spavanje budu maleni kako ne bi opteretili vaš probavni sustav.
Budite svjesni skrivenog kofeina
Dobro je poznato kako šalica kave navečer može poremetiti san. No, čak i umjerena količina kofeina može uzrokovati poremećaje u spavanju, pa nemojte podcijeniti utjecaj kofeina u njegovim slabije poznatim izvorima poput čokolade, Coca-cole, čaja i kave bez kofeina, kao i u nekim lijekovima (protiv bolova, za mršavljenje, diuretika). Za bolji i kvalitetniji san, izbjegavajte bilo kakve izvore kofeina barem šest sati prije odlaska na spavanje.
Preskočite noćnu čašicu alkohola
Iako vam alkohol možda može pomoći da lakše zaspite, s druge strane on može uzrokovati i češća buđenja noću, nemiran san, glavobolju, noćno znojenje i noćne more. Za kvalitetniji san noću, izbjegavajte alkohol barem šest sati prije odlaska na spavanje.
Izbjegavajte tešku i začinjenu hranu
Odlazak na spavanje s punim želucem može uzrokovati nelagodu jer se probavni sustav usporava prilikom odlaska na spavanje. Teški obroci, proteini i masnoće mogu uzrokovati i žgaravicu, kao i začinjena hrana. Istraživanja su pokazala kako osobe koje često konzumiraju tešku i brzu hranu, osim debljanja, pokazuju i narušene cikluse spavanja. Teške i začinjene obroke konzumirajte najmanje četiri sata prije odlaska na spavanje, a fast food izbjegavajte.
Smanjite unos tekućine nakon 20 sati
Tijekom dana je jako važno održati organizam hidratiziranim, no prije odlaska na spavanje poželjno je smanjiti unos tekućine. Time ćete osigurati neprekinuti san i izbjeći učestale noćne odlaske na toalet.
Cigarete ne djeluju opuštajuće
Nikotin je stimulans sa sličnim djelovanjem kao i kofein. Izbjegavajte pušenje općenito, a posebno prije odlaska na spavanje ako se ne želite buditi noću.