Studija KPMG-a otkriva da je 75 % žena rukovoditelja u različitim industrijama iskusilo “sindrom varalice” u svojoj karijeri, što je osjećaj neadekvatnosti i sumnje u sebe, zbog kojeg neprestano sumnjaju jesu li dovoljno kvalificirane za posao.
Unatoč obrazovanju, certifikatima i obuci, teško im je osjećati se ugodno s onim što jesu i uvidjeti svoju vrijednost.Stoga imaju tendenciju dugo raditi kako bi se dokazale, boje se postavljati pitanja ili tražiti pomoć te mogu izbjegavati govoriti ili tražiti izazovne poslove.
Koncept, koji su psiholozi Clance i Imes 1978. prvotno nazvali “imposter fenomen”, opisuje osjećaje prijevare koje doživljavaju vrlo uspješni ljudi – koji također često svoja postignuća pripisuju sreći ili vanjskim čimbenicima, a ne svojim sposobnostima.
Clance i Imes također su prvobitno sugerirali kako postoji veća vjerojatnost da će žene doživjeti ovaj fenomen zbog društvenih stereotipa o spolu i inteligenciji, prema pisanju portala stylist.co.uk.
Međutim, kasnija istraživanja dala su mješovite rezultate, pri čemu su neke studije pronašle značajne razlike među spolovima, a druge ih nisu pronašle.
U svakom slučaju, imposter sindrom itekako postoji, a zabrinjavajući podaci sugeriraju da se više od 1 od 3 žene ne osjeća sigurnima u svoje izglede za karijeru.
Dr. Valerie Young, suosnivačica Imposter Sindrom Instituta, u svojoj knjizi “The Secret Thoughts of Successful Women: Why Capable People Suffer from the Imposter Syndrome and How to Thrive in Spite of It” kategorizirala je ljude koji pate od imposter sindroma u pet glavnih skupina – piše glamourmagazine.co.uk. Ipak, krenimo otpočetka.
Što je imposter sindrom?
Imposter sindrom ili sindrom varalice definira se kao trajna nesposobnost vjerovanja da su vaši uspjesi ovisni o vašim vlastitim sposobnostima. To jest on predstavlja sumnju u sebe, vlastite sposobnosti i postignuća. Stručnjakinja je ovaj sindrom svrstala u pet različitih vrsta osobnosti:
Perfekcionist
Perfekcionisti obično sebi postavljaju vrlo visoka očekivanja i čak ako ispune gotovo sva, onaj dio koji nisu ispunili čini im se kao veliki neuspjeh. Tada oni dovode u pitanje svoju kompetenciju. Ono što možete učiniti ako se u tome prepoznajete jest naučiti prihvatiti svoje pogreške i uvidjeti da su i pogreške neizbježan dio velikih uspjeha. Uživanje u postignućima je ključno za održavanje perspektive i izbjegavanje emocionalnog izgaranja.
Prirodni genij
Ovim osobama najčešće je potreban naporan i borba kako bi postigli željene rezultate. Upravo zato one doživljavaju simptom varalice jer osjećaju da je borba za postizanje njihovih ciljeva znak da im nedostaje sposobnosti i da nisu “dovoljno dobri”. Kako bi to prevladavali, razmislite o ljudima koji su trebali proći određeni put da dođu do toga gdje su sad – to neka vam bude izazov i vještina vježbanja. Jer bitno je znati da svatko počinje ispočetka i kreće se prema naprijed.
Individualist
To su osobe koje prihvaćanjem pomoći oko nekog zadatka smatraju da to poništava njihov doprinos ili pokazuje da im nedostaju vlastite vještine. Zapamtite da traženje pomoći nikad nije slabost, čak štoviše – pokazuje vašu snagu jer je puno učinkovitije zatražiti pomoć od nekoga nego se mučiti sami. Zato, ako ste u takvoj situaciji, porazgovarajte s nekim koga poznajete i upitajte ga kako su njemu drugi pomogli.
Stručnjak
Stručnjaci su osobe koje provode puno vremena istražujući i prikupljajući informacije prije nego što započnu novi projekt te stalno traže načine da poboljšaju svoje vještine. Ipak, pokušajte se odmaknuti od takvog razmišljanja i učite u hodu.
Superheroj
U ovaj naziv svrstane su osobe koje se tjeraju da rade više od svih oko sebe kako bi dokazali da nisu varalice te tako imaju očekivanja veća od njih samih i od drugih. Oni rade više od drugih kako bi dokazali svoje vrijednosti, međutim to dovodi do izgaranja i narušavanja mentalnog zdravlja. Upravo zato bitno je da odvojite radno i privatno vrijeme te se posvetite i drugim stvarima poput hobija, čitanja….